Home  


SUMMARY OF 2007 TOURNAMENTS & BOWLS

Results from the GISBORNE LADIES OPEN CHAMPIONSHIP
held on Thursday November 9th, 2007

71 players from 17 clubs entered but only 66 made it to the start. The weather was ideal for the first 18 holes but into the last nine it rained and a thunder storm threatened causing a large number of ladies to abandon play. Sue Heffernan who has overcome serious illness was the winner of the Open Championship.
AWCR: 73


27 Hole Stroke :  
A Grade Scratch Winner: Sue Heffernan - Gisborne 122 (11)
A Grade Runner-up: W. Johnstone - Kooringal 129 (9)
A Grade Nett Winner: F. Crimmins - Gisborne 117.5 (17)
B Grade Scratch Winner: D. Hinneberg - Trentham 142 (21)
B Grade Nett Winner: R. Baernreuther - Woodend 107.5 (25)
C Grade Scratch Winner: L. Wells - Gisborne 161 (32)
C Grade Nett Winner: M. Power - Gisborne 117.5 (31)
18 Hole Nett :  
A Grade: L. Chow - Kooringal (88-17-71)
B Grade: R. Jones - Gisborne (100-27-73)
C Grade: M. Craig - Woodend (98-30-68)
9 Hole Nett :  
A Grade: A. Jamieson - Medway 33 (16)
B Grade: K. Behan - Kilmore 36.5 (21)
C Grade: K. Keating - Gisborne 42 (30)
NTP:  
?th:  
A Grade: P. Bird - Cohuna
B Grade: K. Behan - Kilmore
C Grade: V. Cox - Southern
16th:  
A Grade: E. Ott - Trentham
B Grade: K. Behan - Kilmore
C Grade: V. Cox - Southern
Player of the Year points  
  5. Marion Craig - Woodend
  4. Rosa Baernreuther - Woodend
  3. Pauline Strain - Trentham
  2. Dawn Hinneberg - Trentham
  1. Veronica Sullivan - Woodend



Results from the MARYSVILLE TOURNAMENT
held on Thursday November 1st, 2007

Marysville Golf Club, with the rhododendrons and azaleas in full bloom, provided a spectacular backdrop for the L'Oreal of Paris day. 60 golfers from the Dalhousie District and beyond competed for the generous prize packs, provided by L'Oriel of Paris, which were presented by Joyce Culhane (President) and Beverley Bellman (Captain of the Marysville Golf Club).

 

Scratch Winner: Cheryle Andersen - Broadford (88-10-77)
A Grade Nett Winner: E. Peebles - Eastwood (92-16-76)
A Grade Runner-up: Barb Doyle - Alexandra (92-15-77)
B Grade Nett Winner: Helen Howard - Marysville (100-21-79)
B Grade Runner-up: Shirley Hoare - Strathbogie (106-27-79)
C Grade Nett Winner: Marj Hearne - Mansfield (120-40-80)
C Grade Runner-up: H. Biczen - Dorset (122-41-81)
Teams Event: Helen Howard, B. Birkett & Marg Fahey
VETs: E. Peebles - Eastwood
Player of the Year points  
  5. Barb Doyle - Alexandra
  4. Cheryle Andersen - Broadford
  3. Marg Fahey - Alexandra
  2. Shirley Hoare - Strathbogie
  1. Jan Reeves - Kilmore

The major winners L - R:
E. Peebles, Marj Hearne, Shirley Hoare, H. Biczen, Barb Doyle, Cheryle Andersen & Helen Howard




Results from the ISOBEL BETT TOURNAMENT
held on Thursday October 18th, 2007 at Yea

63 Players - CCR: 72



ISOBEL BETT MEMORIAL TROPHY: Emily Pell - Seymour (nett 68)
A Grade Scratch Winner: Emily Pell - Seymour (78-10-68)
A Grade Nett Winner: Dale Stuart - Seymour (79-7-72)
B Grade Scratch Winner: Beryl Cole - Romsey (91-21-70)
B Grade Nett Winner: Bev Bellman - Marysville (96-27-69)
C Grade Scratch Winner: Suzanne Burke - Yea (104-31-73)
C Grade Nett Winner: Grace Gaudion - Alexandra (106-33-73)
Teams Event: (222) Wendy Newman, Kay Behan & Bev Bellman
NTP:  
2nd: Debbie Baynes - Yea
14th: Dot Stephens - Warburton
18th: Sue Stoddart - Broadford
VETs: Bev Bellman - Marysville
Player of the Year points  
  5. Emily Pell - Seymour
  4. Bev Bellman - Marysville
  3. Beryl Cole - Romsey
  2. Dale Stuart - Seymour
  1. Marie Stace - Alexandra

The main winners:
Bev Bellman, Dale Stuart, Emily Pell, Beryl Cole, Grace Gaudion & Suzanne Burke





Results from the WOODEND LADIES OPEN TOURNAMENT
held on Thursday October 11th, 2007

33 Players - 13 Clubs . CCR: 68



OPEN TOURNAMENT WINNER: Angela Alcock - Gisborne (80-10-70)
Nell Downing Trophy Winner: Adrienne Fievez - Gisborne (93-24-69)
A Grade Handicap: Veronica Sullivan - Woodend (91-20-71)
B Grade Handicap: Dawn Roberts - Woodend (96-27-69)
Teams Event: (213) Veronica Sullivan, Adrienne Fievez & Kathy Keating
NTP:  
2nd: Kay Behan - Kilmore
Player of the Year points  
  5. Adrienne Fievez - Gisborne
  4. Angela Alcock - Gisborne
  3. Editha Ott - Trentham
  2. Cheryle Andersen - Broadford
  1. Liz Hendy - Kilmore

Above: Adrienne, Veronica and Dawn
Left: Angela Alcock




Results from the EUROA BOWL
held on Thursday September 27th, 2007

76 Players - 24 Teams - 20 Clubs . CCR: 68



BOWL WINNERS: ALEXANDRA 127 pts - Marg Fahey 39pts, Liz Deelan 45pts, Dawn Cann 43pts
A Grade Winner: Marie McLay - Valleyview (22) 42pts
A Grade Runner-Up: Beryl Cole - Romsey (21) 41pts (4 way countback)
B Grade Winner: Val Lech - Eildon (26) 39pts (5 way countback)
B Grade Runner-Up: Judy White - Eildon (24) 39pts
C Grade Winner: Rhonda Kelaart - Woodend (28) 42pts
C Grade Runner-Up: Kath Jekabson - Romsey (31) 41pts (3 way countback)
Teams Event: (112pts) Helen Findlay, Judy White, Val Lech (3 way countback)
NTP:  
5th: Gayle Steers - Craigieburn
8th: Liz Hendy - Kilmore
12th: Enid Stone - Valleyview
18th: Helen Findlay - Eildon
Player of the Year points  
  5. Liz Deelan - Alexandra
  4. Dawn Cann - Alexandra
  3. Rhonda Kelaart - Woodend
  2. Kath Jekabson - Romsey
  1. Beryl Cole - Romsey
The Bowl Winners from Alexandra:
Dawn, Liz & Marg




WGDD DISTRICT CHAMPIONSHIPS held at Kilmore, Thursday September 20th
Event 1 27 Hole Scratch Championship: A. Alcock after sudden death play off with J. Fletcher.
Event 2 27 Hole Scratch Runner-Up: J. Fletcher
Event 3 27 Hole Scratch B Grade: J. Robinson. C Grade: P. Gilchrist
Event 4 27 Hole Handicap: A Grade: B. Doyle. B Grade: J. Robinson. C Grade: L. Wadden
Event 5 18 Hole Scratch Champion of Champions: A. Alcock
Event 6 18 Hole Handicap Mary Dockery Brooch: B. Doyle
Event 7 18 Hole Handicap: A Grade: B. Doyle. B Grade: J. White on C/B from J. Butterley. C Grade: R. Kelaart
NTP 10th S. Hefferman
NTP 17th K. Peterson
CCR: 75
Player of the Year Points:  
  5. Barb Doyle - Alexandra
  4. Rhonda Kelaart - Woodend
  3. Angela Alcock - Gisborne
  2. Kerrie Peterson - Avenel
  1. Linda Wadden - Gisborne



Results from the BROADFORD BOWL
held on Thursday September 13th, 2007

20 Teams - 14 Clubs . CCR: 71



BOWL WINNERS: MARYSVILLE 116 pts - Bev Bellman 43pts, Jenny Coleman 38pts, Liz Amos 35pts
A Grade Winner: Christina Brooker - Woodend (20) 39pts
B Grade Winner: Beryl Cole - Romsey (22) 38pts
C Grade Winner: Bev Bellman - Marysville (29) 43pts
Broadford Ladies: Sheila Stute (24) 36pts
Teams Event: (112pts) Wendy Newman, Jenny Coleman, Bev Bellman
NTP:  
9th: Lauris Truscott - Euroa
11th: Wendy Newman - Eildon
Player of the Year points  
  5. Bev Bellman - Marysville
  4. Liz Deelan - Alexandra
  3. Brenda Lopez - Alexandra
  2. Christina Brocker - Woodend
  1. Jenny Coleman - Marysville
The Bowl Winners:
Jenny, Bev and Liz




Results from the JEAN WALLDER BOWL
held at Euroa on Thursday September 6th, 2007

68 Players. CCR: 68



BOWL WINNERS: ROMSEY (200) Lorraine Robb 71, Hilda Caly 62, Beryl Cole 67.
A Grade Winner: Liz Amos - Marysville (83-17-66)
B Grade Winner: Helen Findley - Eildon (87-23-64)
C Grade Winner: Hilda Caly - Romsey (97-35-62)
NTP:  
8th: Judy Butterley - Woodend
18th: Marg Fahey - Alexandra
Player of the Year points  
  5. Hilda Caly - Romsey
  4. Michelle Thompson - Avenel
  3. Helen Findley - Eildon
  2. Liz Amos - Marysville
  1. Lyn Capp - Eildon
The Winners from Romsey:
Beryl, Hilda and Lorraine




Results from the STRATHBOGIE TOURNAMENT
held on Thursday August 30th, 2007

49 Players. CCR: 71



A Grade Scratch Winner: Dale Stuart - Seymour (82-8-74)
A Grade Nett Winner: Sandy Wettenhall - Alexandra (88-19-69)
B Grade Scratch Winner: Kay Behan - Kilmore (89-22-67)
B Grade Nett Winner: Lauris Truscott - Euroa (89-22-67)
C Grade Scratch Winner: Joyce White - Avenel (96-28-68)
C Grade Nett Winner: Lindy Harris - Strathbogie (98-28-70)
Teams Event: Colleen Smedley, Millie Cumming, Kay Behan - (211)
VETS: Joyce White
   
NTP:  
4th: Kay Behan - Kilmore
8th: Judy Wills - Yea
15th: Shirley Hoare - Strathbogie
17th: Sandy Wettenhall - Alexandra
Player of the Year points  
  5. Kay Behan - Kilmore
  4. Lauris Truscott - Euroa
  3. Joyce White - Avenel
  2. Sandy Wettenhall - Alexandra
  1. Jo Robinson - Alexandra
The Winners:
Kay, Sandy, Joyce, Loris, Lindy & Dale




Results from the WGDD 36 HOLE FOURSOMES CHAMPIONSHIP
held at Alexandra on Thursday August 23rd, 2007

Dale and Tania win the M. Peterson Trophy for the 8th time!

48 Players (24 pairs)



M.Peterson Trophy (36 Hole Championship) Tania Zentveld & Dale Stuart - Seymour (178)
Championship Runners Up: Trish Grinter & Eileen Hall - Kilmore (186)
18 Hole AM Handicap Winners: Barb Doyle & Marg Fahey - Alexandra (93-17-76)
18 Hole PM Handicap Winners: Jo Robinson & Jenny Johnston - Alexandra (101-18 1/2 - 82 1/2)
NTP:  
8th: Tania* & Dale
18th: Sandy Wettenhall* & Dawn Cann

Tania & Dale receive their trophy from Lorraine Christie

The 'AM' handicap winners:
Marg Fahey & Barb Doyle


The Scratch Runners-Up:
Eileen Hall & Trish Grinter

The 'PM' handicap winners:
Jo Robinson & Jenny Johnston



Results from the AVENEL TOURNAMENT
held on Thursday August 16th, 2007

48 Players. CCR: 72



A Grade Scratch Winner: Dale Stuart - Seymour (83)
A Grade Nett Winner: Patsy Ryan - Euroa (90-20-70) on countback
A Grade R/Up: Editha Ott - Trentham (70)
B Grade Scratch Winner: Helen Findlay - Eildon (97)
B Grade Nett Winner: Pam Pedder - Avenel (70)
B Grade R/Up: Judy Wills - Yea (101-29-72)
VETS: Patsy Ryan - Euroa
   
NTP:  
5th: Judy Wills - Yea
18th: Mavis Brierly - Euroa
Player of the Year points  
  5. Patsy Ryan - Euroa
  4. Editha Ott - Trentham
  3. Marg Fahey - Alexandra
  2. Maggie Graham - Yea
  1. Jo Robinson - Alexandra
The Winners:
Editha, Dale, Patsy, Pam, Judy & Helen





Results from the ROMSEY BOWL
held on Thursday July 19th, 2007

The Romsey bowl was sponsored by the Romsey Pharmacy and we are very grateful for their sponsorship and for sending a representive to present the trophies and join the ladies for lunch. The day was marred by heavy drizzle and poor visibility. The players that had entered arrived but were not enthusiastic about playing. We sent the 11 teams out and 4 of our members stayed out to help keep them moving in the right direction. Ladies found the course heavy and hard going, many of them said they had never been sooooo cold before. The sun did shine for an instant and the weather did clear up for the last six holes after everyone was already wet. We had 8 ladies who found the going too tough and enjoyed the comforts of the heater and hot drinks inside while waiting for lunch.



BOWL WINNERS : TRENTHAM - (69pts) Shirley Shelton, Mary Campbell & Elaine Hanson
A Grade Winner: Cheryl Collings - Trentham (18) 33pts
B Grade Winner: Joan McDonald - Alexandra (30) 26pts on c/b from Jan Graefe
NTP  
10th: Dale Stuart - Seymour
Player of the Year points  
  5. Cheryl Collings - Trentham
  4. Marg Fahey - Alexandra
  3. Cathy Fasso - Hidden Valley
  2. Joan McDonald - Alexandra
  1. Jan Graefe - Woodend
The Winners:
Shirley, Mary & Elaine





Results from the AVENEL SILVER SALVER
held on Thursday June 21st, 2007

84 players from 20 clubs - CCR 73



BOWL WINNERS : ST JAMES - (107) Julie Trask, Ruth Andrews & Marg Goudie
A Grade Winner: Julie Trask - St James (13) 39pts
B Grade Winner: Roma Joyce - Euroa (22) 40pts
C Grade Winner: Irene Davies - Seymour (44) 41pts
Vets: Jan McKay 37pts
Minor Teams: 113 - Millie Cumming, Julie Trask & Kay Behan
NTP  
5th: Cheryl Garner - Woodend
18th: Lyn Footes - Mansfield
Player of the Year points  
  5. Irene Davies - Seymour
  4. Roma Joyce - Euroa
  3. Kay Behan - Kilmore
  2. Heather Judkins - Marysville
  1. Editha Ott - Trentham
The Winners:
Julie, Marg & Ruth





Results from the ALEXANDRA TOURNAMENT
held on Thursday June 14th, 2007

58 players - CCR 74



SCRATCH WINNER : Dale Stuart - Seymour (83)
A Grade Winner: Marg Fahey- Alexandra (90-15-75)on countback
A Grade Runner-up: Liz Amos - Marysville (92-17-75)
B Grade Winner: Dot Stephens - Warburton (98-24-74)
B Grade Runner-up: Wilma Page - Alexandra (96-19-77) c/b from Dawn Cann
C Grade Winner: Val Lech - Eildon (104-28-76)
C Grade Runner-up: Trish Eldridge - Warburton (105-28-77)
Vets: Dot Stephens
Super-Vets: Marj Hearn (Mansfield)
Minor Teams: 229 - Wendy Newman, Val Lech & Dot Stephens
NTP  
5th: Kay Behan - Kilmore
8th: Mary Barrott - Warburton
Player of the Year points  
  5. Liz Amos - Marysville
  4. Dale Stuart - Seymour
  3. Val Lech - Eildon
  2. Cheryl Collins - Trentham
  1. Maggie Graham - Yea

'Super-Vets' winner - Marj Hearne

The Winners:
Dale, Dot, Val & Marg



Results from the EUROA TOURNAMENT
held on Thursday June 7th, 2007

Well, the girls from Alex have done it again - almost a clean sweep!
It was an absolutely perfect day weather wise but only a handful of good scores came in.

56 Players - CCR was 72


H.J. GOLDSWORHTY TROPHY WINNER: Marg Bland - Alexandra - Nett 68
SCRATCH WINNER : Marg Fahey - Alexandra (87)
A Grade Winner: Jenny Johnston - Alexandra (88-16-71)
A Grade Runner-up: Jo Robinson - Alexandra (90-18-72)
B Grade Winner: Dawn Cann - Alexandra (95-23-72)
B Grade Runner-up: Lyn Fullagher - Avenel (97-23-74)
C Grade Winner: Rhonda Kelaart - Woodend (100-29-71)
C Grade Runner-up: Elspeth Cripps - Mansfield (116-44-72)
Vets: Marg Bland - Alexandra (88-20-68)
Minor Teams: 214 - Jenny Johnston, Marg Fahey, Jo Robinson (Alexandra)
NTP  
5th: Jenny Johnstone
8th: Jenny Johnstone
12th: Sue Muir (Yea)
18th: Louise Calvert Jones (Mansfield)
Player of the Year points  
  5. Marg Bland - Alexandra
  4. Marg Fahey - Alexandra
  3. Jenny Johnstone - Alexandra
  2. Rhonda Kelaart - Woodend
  1. Jo Robinson - Alexandra
The girls from Alexandra



Results from the STRATHBOGIE BOWL
held on Thursday May 31st, 2007

What a day! Never been so wet and ccccccold. Good day though. 50 players began the day but not sure how many brave ladies finished the day. Everyone was soaked through, which bought about the quote of the day from Helen Hill during the presentations......
"Hands up all those not wearing underwear"
(lots of hands went up !)

CCR was 74


BOWL WINNERS : MARYSVILLE: 80 pts. Jenny Coleman (32pts), Bev Bellman (25pts), Helen Howard (23pts)
A Grade Winner: Lyn Carracher - Avenel (10) 30pts
B Grade Winner: Kay Behan - Kilmore (22) 29pts
C Grade Winner: Lyn Fountain - Alexandra (40) 29pts
Minor Teams: Millie Cumming 27pts, Lindy Harris 23pts, Jenny Coleman 32pts
Vets: Jenny Coleman
Nearest the Pins:  
8th: Lyn Carracher - Avenel
15th: Pauline Strain - Trentham
17th: Wendy Newman - Eildon
Player of the Year points  
  5. Jenny Coleman - Marysville
  4. Lyn Carracher - Avenel
  3. Pauline Strain - Trentham
  2. Lyn Fountain - Alexandra
  1. Kay Behan - Kilmore
The winning Marysville Team:
Bev, Jenny and Helen
   



Results from the TRENTHAM FALLS PLATE
held on Tuesday May 29th, 2007

With a field of 95 players beginning the day in rather blustery conditions, they finished the day soaking wet.
It is a long time since we have had rain like we had for the Plate and people had forgotten to bring a change of clothes for the wet weather. Captain Mary Campbell would like to thank everyone who attended the bowl and braved the adverse conditions.

Who was the Dalhousie official walking around wrapped in a tablecloth???
(Wish we had a photo !)


BOWL WINNERS : WOODEND: 88 pts. Rosa Baernreuther (31pts), Loretta Matthews (28pts), Jan Graefe (29pts)
A Grade Winner: M. Cope - Northern (32pts)
B Grade Winner: V. Benham - Clifton Springs (35pts)
C Grade Winner: Michele MacDonald - Bacchus Marsh West (30pts)
   
Player of the Year points  
  5. Rosa Baernreuther - Woodend
  4. Lorraine Robb - Romsey
  3. Jan Graefe - Woodend
  2. Dale Stuart - Seymour
  1. Lyn Fullagher - Avenel
The winning Woodend Team:
Rosa, Loretta and Jan



Results from the BROADFORD BOWL
held on Thursday May 24th, 2007

CCR 74 - 59 Players

SCRATCH WINNER : Dale Stuart - Seymour (82)
A Grade Winner: Jenny Johnston - Alexandra (89-18-71)
A Grade Runner-up: Marg Fahey - Alexandra (88-16-72)
B Grade Winner: Jo Robinson - Alexandra (91-19-72)
B Grade Runner-up: Dawn Elder - Woodend (100-27-73)
C Grade Winner: Henny Lynch - Queens Park (107-35-72)
C Grade Runner-up: Marj Hearn - Mansfield (112-38-74)
Broadford Ladies:  
Winner: Annette Zolnicerzyk (90-18-72)
Runner-up: Cheryle Andersen (85-9-76)
Minor Teams: 223 - Jenny Johnston, Marg Fahey, Liz Deelan (Alexandra)
NTP  
9th: Kay Behan - Kilmore
11th: Dale Stuart - Seymour
Player of the Year points  
  5. Jenny Johnston - Alexandra
  4. Jo Robinson - Alexandra
  3. Marg Fahey - Alexandra
  2. Dawn Elder - Woodend
  1. Dale Stuart - Seymour



Results from the (very, very wet) YEA BOWL
held on Thursday May 17th, 2007

CCR 75 (34pts) - 73 Players from 16 clubs

Bowl Winners: BROADFORD : 92 points
Annette Zolnicerzyk 34 pts, Cheryle Andersen 29 pts, Sue Stoddart 29 pts.
A Grade Winner: Mavis Brierley, Euroa - 36 pts
B Grade Winner: Val Lech, Eildon - 34 pts (countback from R. Ferguson)
C Grade Winner: Sheryl Sargent, Mansfield - 31pts
Minor Teams: 94 pts - Myrna Patterson 32pts, Norma Tobias 27pts, Maggie Graham 35pts
Vets: Mavis Brierley
NTP  
14th: Dot Stephens - Warburton
18th: Kay Behan - Kilmore
Player of the Year points  
  5. Mavis Brierley - Euroa
  4. Val Lech - Eildon
  3. Annette Zolnicerzyk - Broadford
  2. Bev Bellman - Marysville
  1. Dale Stuart - Seymour

The Bowl Winners from Broadford




Results from the GISBORNE BOWL
held on Tuesday May 1st, 2007

CCR 76 (33) - 111 Players (37 teams)

Bowl Winners: SANDS TORQUAY : 96 points
Roseanne Chisholm (27) 28pts, Juliana Casboult (27) 36pts, Loretta Hunter (17) 32pts
A Grade Winner: Loretta Hunter(17), Torquay Sands - 32pts
B Grade Winner: June Gross (23), Horsham - 34 pts
C Grade Winner: Ann Sach (29), Queens Park - 38pts
NTP  
2nd: June Gross - Horsham
4th: Kath Rook - Horsham
12th: Shelley Clark - Gisborne
16th: Rochelle Blucher - Werribee Park
Player of the Year points  
  5. Pauline Strain - Trentham
  4. Ruth Duffy - Trentham
  3. Rosa Baernreuther - Woodend
  2. Elaine Hanson - Trentham
  1. Helen Clancy - Kilmore

The Bowl Winners from Sands Torquay




Results from the PHYLLIS WILLIAMS BOWL
held on Thursday April 26th, 2007 at Seymour

CCR 73 (35) - 67 Players from 13 Clubs

Bowl Winners: MANSFIELD: 108 points
Millie Cumming 39pts, Nancy Stevens 33pts, Patsy Smiles 36pts
A Grade Winner: Millie Cumming, Mansfield - 39pts (on countback)
A Grade Runner Up: Cheryle Andersen, Broadford - 39pts
B Grade Winner: Di Burn, Seymour - 38pts
B Grade Runner Up: Joan Shelton, Avenel - 36pts (on c/b from Sue Stoddart)
C Grade Winner: Patsy Smiles, Mansfield - 36pts (on countback)
C Grade Runner Up: Pat Johnstone, Kilmore - 36pts
Vets: Sue Stoddart, Broadford - 36pts
Teams Event: 108 pts. Patsy Smiles, Nancy Stevens & Millie Cumming
NTP  
4th: Pam McKenzie - Yea
6th: Sue Stoddart - Broadford
17th: Brenda Lopez - Alexandra
Player of the Year points  
  5. Cheryle Andersen - Broadford
  4. Joan Shelton - Avenel
  3. Sue Stoddart - Broadford
  2. Pat Johnstone - Kilmore
  1. Shirley Shelton - Trentham

The Bowl Winners from Mansfield:
Patsy Smiles, Millie Cumming & Nancy Stevens




Results from the EILDON BOWL
held on Thursday April 19th, 2007

CCR 70 (36) - 45 Players

Bowl Winners: Marysville: 115 points
Bev Bellman (40pts), Liz Amos (37pts) & Heather Judkins (38pts)
A Grade Winner: Maggie Graham (18) Yea - 41pts
B Grade Winner: Bev Bellman (27) Marysville - 40pts
C Grade Winner: Heather Judkins (38) Marysville - 38pts
Vets: Bev Bellman - 41pts
Teams Event: Bev Bellman, Marg Fahey & Maggie Graham
NTP  
12th: Patsy Ryan - Euroa
14th: Marion Williamson - Alexandra
Player of the Year points  
  5. Maggie Graham - Yea
  4. Bev Bellman - Marysville
  3. Marg Fahey - Alexandra
  2. Heather Judkins - Marysville
  1. Liz Amos - Marysville

The Bowl Winners from Marysville:
Liz Amos, Heather Judkins & Bev Bellman




Results from the ALEXANDRA BOWL
held on Thursday April 12th, 2007

CCR 74 - 70 Players from 14 clubs

Bowl Winners: Mansfield: 107 points
Millie Cumming, Patsy Smiles, S. Comerford
A Grade Winner: Wendy Newman (18) Eildon - 40pts
B Grade Winner: Marie Stace (21) Alexandra - 41pts
C Grade Winner: Heather Judkins (42) - 35pts
Vets: Marie Stace - 41pts
Teams Event: Marie Stace, Wendy Newman, Judy Baker
NTP  
5th: Veena Mali
8th: Bev Bellman
18th B. Lopez
Player of the Year points  
  5. Wendy Newman - Eildon
  4. Heather Judkins - Marysville
  3. Liz Hendy - Kilmore
  2. Bev Bellman - Marysville
  1. Marg Crump - Gisborne
The Bowl Winners from Mansfield



Results from the KILMORE OPEN CHALLENGE BOWL
held on Thursday March 29th, 2007 at KILMORE

CCR 72 - 96 Players

Bowl Winners: Woodend 1 : 110 points
Dawn Elder, Maureen Warrener, Judy Butterly
Runners Up Woodend 2: 109 points
A Grade Winner: on countback Carol Jepson - Yarrambat (17) - 37 pts
Runner Up
Helen Howard - Marysville (20) - 37 pts
B Grade Winner: Chris Doherty - Woodend (26) - 44 pts
Runner Up Helen Findlay - Eildon (23) - 39 pts
C Grade Winner: Dawn Elder - Woodend (28) - 38pts
Runner Up Maureen Warrener- Woodend (29) - 37pts
Vets: Helen Findlay - Eildon
Teams Event: Dawn Elder, Maureen Warrener, Judy Butterly (Woodend)
NTP  
7th: Flo Feltham - B'yong
10th: Ev Clifton - Broadford
12th: - - -
17th: Lyn Wells - Gisborne
Player of the Year points  
  5. Chris Doherty - Woodend
  4. Helen Findlay - Eildon
  3. Dawn Elder - Woodend
  2. Maureen Warrener - Woodend
  1. Helen Howard - Marysville



Results from the WGDD 4BBB & Player Of The Year Presentation
held on Thursday March 23rd, 2007 at BROADFORD

 

Joyce White from Avenel was awarded her Player of the Year trophy recognising her great year of golf during 2006.


CONGRATULATIONS JOYCE
Joyce White

 

A Grade Winners Marg Fahey (15) & Barb Doyle (14) - Alexandra - 47 points on C/B
A Grade Runners-Up Dawn Cann (25) & Kay Dumbleton (15) - Alexandra - 47 points
B Grade Winners

Helen Howard (20) & Heather Judkins (42) - Marysville - 48 points on C/B

B Grade Runners-Up Mariana Devic (18) & Jenny Buttigieg (31) - 48 points
NTPs  
11th Marg Bland - Alexandra (Almost a Hole in One - beautiful !)
9th Liz Hendy - Kilmore



Results from the Ruby McKenzie Tournament
held on Thursday March 15th, 2007 at WOODEND


RUBY McKENZIE TROPHY Adrienne Fievez - Gisborne (Nett 67)
A Grade Scratch Dale Stuart - Seymour (79)
A Grade Handicap

F. Meyer - Woodend (92-24-68)

B Grade Scratch Robyn Gallasch - Hidden Valley (101-28-73)
B Grade Handicap L. Pope - Kyneton (100-27-73)
NTPs  
?th ??
?th ??
Vets ??
Teams Event ??
   
 
    

Ruby McKenzie Trophy Winner
Adrienne Fievez
 Player of the Year points
5. Adrienne Fievez - Gisborne
4. Pauline Strain - Trentham
3. Dale Stuart - Seymour
2. Editha Ott - Trentham
1. Pauline Morant - Gisborne



Results from Hidden Valley Bowl
held on Thursday March 8th, 2007


Bowl Winners: Trentham: Dawn Hinneberg, Shirley Shelton & Mary Campbell
A Grade Winner: Kerry Klose - 36 pts
B Grade Winner: Kay Behan - 38 pts
C Grade Winner: Hilda Caly - 39 pts
   
Player of the Year points  
  5. Hilda Caly - Romsey
  4. Kay Behan - Kilmore
  3. Mary Campbell - Trentham
  2. Beth Murray - Gisborne
  1. Shirley Shelton - Trentham



Results from the Sandy Wilson Bowl
held on Thursday February 22nd, 2007 at MARYSVILLE


BOWL WINNERS Alexandra - Barb Doyle, Marie Stace & Marg Bland
A Grade Winner Barb Doyle - Alexandra
B Grade Winner

Helen Findlay - Eildon

C Grade Winner Jan Gracie - Marysville
N.T.P.s  
4th B. Crossman - R.A.C.V.
18th D. Crossman - Croydon
Vets Millie Cumming - Mansfield
Teams Event Barb Doyle, Pauline Brooks & Jenny Coleman
   
Player of the Year points  
  5. Barb Doyle - Alexandra
  4. Helen Findlay - Eildon
  3. Freda Edwards - Eurora
  2. Marg Fahey - Alexandra
  1. Marg Bland - Alexandra

Special Note: Bev Bellman would very much like to apologise to the Dalhousie hierachy for never having put any of them off the 1st or 10th tees (as is protocal) at any Marysville Tournament over the last 14 years as she has never been told anything of this practice.
I'm sure you are forgiven, Bev !!




Page last updated 31 May 2016