Home  


SUMMARY OF 2008 TOURNAMENTS & BOWLS

Results from the 27 plus Handicap TOURNAMENT
held at BROADFORD on Monday 17th November, 2008

Players: 18 - CCR: 71



''P???' Winner: Marion Craig - Melton Valley (30) 42
'P???' Runner-Up: Dawn Elder - Woodend (28) 41
'Petunia' Winner: Marg Arnold - Marysville (32) 40
'Petunia' Runner-Up : Paula Lade - Yea (34) 39
'Primrose' Winner: Beryl Clements - Yea (45) 39
'Primrose' Runner-Up : Maree Evans - Alexandra (45) 35
NTP:  
4th: A. Smedley - Alexandra
9th: L. Wells - Gisborne
   
 Best 9 holes out: Lesley Rundle - Marysville
 Best 9 holes in: Maureen Gale
   



Results from the GISBORNE GOLF CLUB TOURNAMENT
held on Friday 7th November, 2008


A Grade Scratch Winner: J. Fletcher (Seymour) 89-4-85
A Grade Runner-Up: Angela Alcock (Gisborne) 91-14-77
A Grade Nett Winner: M. Devcic (Gisborne) 91-16-75
A Grade Nett Runner-Up: Editha Ott (Trentham) 95-15-80
B Grade Scratch: Dawn Hinneberg (Trentham) 94-21-73
B Grade Nett: A. Cordell (Gisborne) 99-25-74
B Grade Nett Runner-Up: M. Hodges (Gisborne) 97-21-76
C Grade Scratch: K. Keating (Gisborne) 97-30-67
C Grade Nett: J. Kerr (Gisborne) 106-32-74
C Grade Nett Runner-Up: E. Toomey (Gisborne) 109-34-75
NTP:  
2nd: D. Hinneberg (Trentham)
4th: A. Alcock (Gisborne)
12th: S. Heffernan (Gisborne)
16th: H. Haintz (Ballan)
Player of the Year points  
  5. D. Hinneberg (Trentham)
  4. V. Maher (Trentham)
  3. F. Hinchcliffe (Avenel)
  2. E. Ott (Trentham)
 Thanks to Pat Gilchrist for forwarding results 1. C. Doherty (Woodend)
 



Results from the MARYSVILLE L'OREAL OPEN TOURNAMENT
held on Thursday October 30th, 2008

58 Players - CCR: 72


SCRATCH WINNER : Loretta Matthews (Woodend) 84-15-69
A Grade Winner: Marg Fahey (Alexandra) 93-17-76
A Grade Runner-Up: Barb Doyle (Alexandra) 91-15-76
B Grade Winner: Lesley Rundle (Marysville) 101-30-71
B Grade Runner-Up: Judy Butterley (Woodend) 101-26-75
C Grade Winner: Linda Terry (Mansfield) 104-35-69
C Grade Runner-Up: Patti Matthews (Marysville) 112-34-78
Minor Teams: Loretta Matthews, Dale Stuart, Cheryle Andersen
VETS: Loretta Matthews
NTP:  
4th: Bev Bellman - Marysville
11th: Loretta Matthews - Woodend
Player of the Year points  
  5. Loretta Matthews - Woodend
  4. Judy Butterley - Woodend
  3. Marg Fahey - Alexandra
  2. Judy White - Eildon
 Thanks to Lesley Rundle for forwarding results & photo 1. Barb Doyle - Alexandra
- Some of the winners-
Lesley Rundle, Marg Fahey & Loretta Matthews



Results from the TRENTHAM TOURNAMENT
held on Wednesday October 22nd, 2008

43 Players - CCR: 70



HARRY BARTON PERPETUAL TROPHY: Michelle Bergelsohn (Gisborne) Nett 66
27 Hole A Grade Scratch Winner: Angela Alcock (Gisborne) 129
27 Hole A Grade Nett Winner: Pauline Strain (Trentham) Nett 108
27 Hole B Grade Scratch Winner: Karen Dillon (Gisborne) 144
27 Hole B Grade Nett Winner: Michelle Bergelsohn (Gisborne) Nett 107.5
27 Hole C Grade Scratch Winner: Sally Inglis (Trentham) 168
27 Hole C Grade Nett Winner: Sally Inglis (Trentham) Nett 114
18 Hole A Grade Nett Winner: Angela Alcock (Gisborne) 85-14-71
18 Hole B Grade Nett Winner: Michelle Bergelsohn (Gisborne) 91-25-66
18 Hole C Grade Nett Winner: Mary Bysouth (Trentham) 119-45-74
9 Hole A Grade Nett Winner: Sharon Matters - Nett 33
9 Hole B Grade Nett Winner: Liz Hendy - Nett 33.5
9 Hole C Grade Nett Winner: Margaret Brierley - Nett 35
Longest Drive : Helen Haintz
NTP:  
2nd: G. Davison
5th: G. Justice
13th: D. Elder
15th: H. Flentje
Player of the Year points  
  5. Angela Alcock - Gisborne
  4. Marianna Stoettrup - Gisborne
  3. Beth Murray - Gisborne
  2. Pam Burton - Woodend
  1. Helen Flentje - Gisborne
 Thanks to Mary Campbell for recording results A special 'NAGA' award went to Judy Wills - fine effort Jude!
 
- Michelle Bergelsohn -
Winner of the Harry Barton Perpetual Trophy



Results from the ISOBEL BETT TOURNAMENT
held at YEA on Thursday October 16th, 2008

45 Players - CCR: 72


ISOBEL BETT TROPHY: Liz Amos (Nett 73) - Marysville
A Grade Scratch Winner: Dale Stuart (Seymour) 84-8-76
A Grade Nett Winner: Freda Edwards (Euroa) 90-16-74
B Grade Scratch Winner: Wendy Newman (Eildon) 93-20-73
B Grade Nett Winner: Norma Tobias (Yea) 97-22-75
C Grade Scratch Winner: Brenda Lopez (Alexandra) 105-28-77
C Grade Nett Winner: Pam Sprunt 117-42-75
Minor Teams: Wendy Newman, Val Lech, Dot Stephens 227
VETS: Liz Amos
NTP:  
2nd: Lesley Rundle - Marysville
14th: Liz Amos - Marysville
18th: Marg Fahey - Alexandra
Player of the Year points  
  5. Liz Amos - Marysville
  4. Wendy Newman - Eildon
  3. Freda Edwards - Euroa
  2. Dale Stuart - Seymour
 Thanks to Sandra Hanley for recording results 1. Marion Williamson - Alexandra
- Some of the happy winners-
Brenda, Liz, Dale, Wendy, Freda & Norma



Player of the Year Points from the WOODEND OPEN TOURNAMENT
held on Thursday October 9th, 2008


Player of the Year points  
  5. Mariana Devcic (Gisborne)
  4. Beryl Cole (Romsey)
  3. Rhonda Bradley (Trentham)
  2. Kay Behan (Kilmore)
  1. Helen Flentje (Gisborne)



Results from the EILDON BOWL
held on Monday October 6th, 2008


Bowl Winners : Marysville - Helen Howard, Lyn Baird & Leslie Rundle
A Grade Winner: Helen Howard - Marysville (35pts)
B Grade Winner: Judy White - Eildon (29pts)
C Grade Winner: Lyn Baird - Marysville (32pts)
9 Holes Out: Barb Doyle - Alexandra
9 Holes In: Kay Dumbleton - Alexandra
Minor Teams: Helen Howard, Jenny Coleman & Lyn Baird
VETS: Sandra Cribbes - Euroa
NTP:  
12th: Jacqui Hall - Warburton
14th: Helen Howard - Marysville
   
Player of the Year points  
  5. Helen Howard - Marysville
  4. Lyn Baird - Marysville
  3. Sandra Cribbes - Euroa
  2. Barb Doyle - Alexandra
 Thanks to Wendy Newman for forwarding results 1. Kay Dumbleton - Alexandra



Player of the Year Points from the EUROA BOWL
held on Thursday September 25th, 2008


Player of the Year points  
  5. Jan McKinnon - Strathbogie
  4. Barb Doyle - Alexandra
  3. Jan Hourigan - Kilmore
  2. Liz Gee - Seymour
  1. Rhonda Kelaart - Woodend



Results from the WGDD DISTRICT CHAMPIONSHIPS
held at SEYMOUR on Thursday September 18th, 2008

49 Players


27 Hole Scratch Champion: Cheryle Andersen - Broadford (115)
27 Hole Scratch Runner Up: Dale Stuart - Seymour (118)
27 Hole B Grade Scratch Champion: Fran Crimmins - Gisborne (133)
27 Hole C Grade Scratch Champion: Bev Bellman - Marysville (145)
27 Hole A Grade Handicap: Jess Pickwick - Kilmore (Nett 107)
27 Hole B Grade Handicap: Sue Stoddart - Broadford (Nett 104.5)
27 Hole C Grade Handicap: Margaret Dean (104)
18 Hole Scratch 'Champion of Champions': Dale Stuart - Seymour (in playoff)
18 Hole 'Mary Dockery Trophy': Cheryle Andersen - Broadford
18 Hole A Grade Handicap: Editha Ott - Trentham (Nett 68)
18 Hole B Grade Handicap: Pam Jarvis - Seymour (Nett 68)
18 Hole C Grade Handicap: Margaret Power (Nett 67)
NTP:  
4th: Cheryle Andersen - Broadford
6th: Dawn Hinneberg - Trentham
12th: Lyn Carracher - Avenel
17th: Di Elliott - Yea
   
Player of the Year points  
  5.
  4.
  3.
  2.
 Thanks to Joyce White for forwarding results 1.



Results from the BROADFORD CHALLENGE BOWL
held on Thursday September 11, 2008

69 Players - CCR 71


Bowl Winners: (116 pts) Marysville - Jenny Coleman, Bev Bellman & Liz Amos
A Grade Winner: Liz Amos 13 (37pts) - Marysville
B Grade Winner: Jenny Coleman 22 (38pts) - Marysville
C Grade Winner: Bev Bellman 28 (41pts) - Marysville
Minor Teams: (118) - Lesley Rundle (39pts), Bev Bellman (41pts) & Jenny Coleman (38pts)
NTP:  
9th: Pam Jarvis - Seymour
11th: Liz Gee - Seymour
   
Player of the Year points  
  5. Bev Bellman - Marysville
  4. Lesley Rundle - Marysville
  3. Jenny Coleman - Marysville
  2. Liz Amos - Marysville
  1. Loretta Matthews - Woodend



Results from the STRATHBOGIE TOURNAMENT
held on Thursday August 28th, 2008

(Congratulations to Cheryle Andersen for her EAGLE on the Par 5, 7th)


A Grade Scratch: Cheryle Andersen - Broadford (10) 82 Gross
A Grade Handicap: Mavis Brierley - Euroa 85-13-72
B Grade Scratch: Kay Behan - Kilmore (22) 100 Gross
B Grade Handicap: Marion Williamson - Alexandra 105-29-76
C Grade Scratch: Janette MacKinnon - Strathbogie (30) 104 Gross
C Grade Handicap: Lesley Rundle - Marysville 105-32-73
Minor Teams: (222) - Angela Alcock, Fran Crimmins & Liz Amos
VETS: Mavis Brierley
NTP:  
4th: Mavis Brierley
8th: Cheryle Andersen
15th: Meg Broomfield
17th: Mavis Brierley
   
Player of the Year points  
  5. Mavis Brierley - Euroa
  4. Cheryle Andersen - Broadford
  3. Fran Crimmins - Gisborne
  2. Lesley Rundle - Marysville
 Thanks to Lindy Harris for forwarding results 1. Barb Doyle - Alexandra



Player of the Year points from the Avenel Tournament
held on Thursday August 14th, 2008


Player of the Year points  
  5. Freda Edwards - Euroa
  4. Editha Ott - Trentham
  3. Elenor Barns - Strathbogie
  2. Cheryle Andersen - Broadford
  1. Dale Stuart - Seymour



Results from the ROMSEY BOWL
held on Thursday July 17th, 2008

40 Players - CCR 72


Bowl Winners: (93 pts) TRENTHAM - E. Hanson, S. Shelton & M. Campbell
A Grade Winner: Mary Campbell - Trentham (38 pts)
B Grade Winner: Rhonda Kelaart - Woodend (35 pts)
NTP:  
1st: Laraine Callander - Yea
15th: Pam Taylor - Craigieburn - Go Pam !!!!
   
Player of the Year points  
  5. Mary Campbell - Trentham
  4. Rhonda Kelaart - Woodend
  3. Tina Baker - Lancefield
  2. Virginia Newell - Gisborne
  1. Dianne Rohde - Lancefield



Results from the WGDD JEAN WALLDER BOWL
held at WOODEND on Thursday July 3rd, 2008

42 Players - CCR 68


Bowl Winners: For their first time ever: Woodend
  Christina Brooker, Veronica Sullivan & Jan Graefe
Player of the Year points  
  5. Lyn Wells - Gisborne
  4. Liz Amos - Marysville
  3. Helen Flentje - Gisborne
  2. Mariana Devcic - Gisborne
  1. Helen Dennett - Kilmore



Player of the Year points from the Avenel Silver Salver held on Thursday June 19th, 2008
  5. Editha Ott - Trentham
  4. Gail Leigh - Marysville
  3. Janine Cooke - Broadford
  2. Helen Findlay - Eildon
  1. Cheryle Andersen - Broadford



Results from the ALEXANDRA TOURNAMENT
held on Thursday June 12th, 2008

52 Players - CCR 71


Scratch Winner: Kay Dumbleton (14) 84 - Alexandra
A Grade Winner: Gail Leigh 84-12-72 - Marysville
B Grade Winner: Val Jones 93-21-72 - Traralgon
C Grade Winner: Marion Williamson 98-28-70 - Alexandra
Minor Teams: (217) - Kay Dumbleton - Gail Leigh - Lindsey Rundle
VETS: Kay Dumbleton
NTP:  
8th: Gail Leigh - Marysville
18th: Gail Leigh - Marysville
   
9 Holes IN Prue Plowman - Yea
9 Holes OUT Lesley Rundle - Marysville
Player of the Year points  
  5. Gail Leigh - Marysville
  4. Lesley Rundle - Marysville
  3. Sue McCall - Seymour
  2. Helen Hill - Strathbogie
  1. Kay Bahan - Kilmore



Results from the EUROA TOURNAMENT
held on Thursday June 5th, 2008

79 Players - 21 Clubs - CCR: 71


H.J. GOLDSWORTHY TROPHY: Dawn Elder (Nett 67) - Woodend
Scratch Winner: Julie Trask 81 - St James
A Grade Winner: Colleen Smedley Nett 69 - Kilmore
A Grade Runner Up: Editha Ott Nett 70 - Trentham
B Grade Winner: Joyce White Nett 70 - Avenel
B Grade Runner Up: Jenny Coleman Nett 71 - Marysville
C Grade Winner: Dawn Elder Nett 67 - Woodend
C Grade Runner Up: Marion Foster Nett 69 - Mansfield
Minor Teams: Dawn Elder, Joyce White, Dale Stuart
VETS: Dawn Elder
PUTTING: Julie Trask 26 putts (C/B from Millie Cumming)
NTP:  
5th: Pam Jarvis - Seymour
8th: Lyn Fullager - Hill Top
12th: Marion Williamson - Alexandra
18th: Lauris Truscott - Euroa
Player of the Year points  
  5. Dawn Elder - Woodend (67)
  4. Colleen Smedley - Kilmore (69)
  3. Joyce White - Avenel (70)
  2. Editha Ott - Trentham (70)
 Thanks to Mavis Brierly for forwarding results 1. Maureen Gale - Alexandra (71) C/B



Results from the STRATHBOGIE BOWL
held on Thursday May 29th, 2008


Bowl Winners: (106 pts) Marysville - Jenny Coleman, Bev Bellman & Helen Howard
A Grade Winner: Lyn Carracher (38pts) - Avenel c/b from Eleanor Barns
B Grade Winner: Dawne Cann (39pts) - Alexandra c/b from Helen Findlay
C Grade Winner: Ruth Ferguson (44pts) - R/up Lesley Rundle
Minor Teams: (113 pts) - Eleanor Barns, Lindy Harris, Lorraine Pemberton
VETS: Dawne Cann
NTP:  
4th: Sandra Cribbes
8th: Helen Findlay
15th: Helen Howard
17th: Eleanor Barns
Player of the Year points  
  5. Dawn Cann - Alexandra
  4. Helen Findlay - Eildon
  3. Lyn Carracher - Avenel
  2. Lesley Rundle - Marysville
  1. Bev Bellman - Marysville



Results from the TRENTHAM FALLS PLATE
held on Tuesday May 27th, 2008

98 players - CCR 70


Bowl Winners: (103 pts) Sunshine - Dianne Darch (28) 35pts, Evelyn Tricklebank (32) 38pts, Jay Magee (15) 30pts
A Grade Winner: Jan Buchholz (22) 37pts - Anglesea
B Grade Winner: Judy Butterley (25) 36pts - Woodend
C Grade Winner: Evelyn Tricklebank (32) 38pts - Sunshine
NTP:  
2nd: A Grade - J. Reeves
5th: B Grade - J. Butterley
13th: C Grade - M. Thyssen
15th: Open - M. Cope
Player of the Year points  
  5. Lynne Wells - Gisborne
  4. Judy Butterley - Woodend
  3. Dawn Elder - Woodend
  2. Helen Biggs - Romsey
  1. Mariana Devcic - Gisborne
The winners of the Trentham Falls Plate:
Jay Magee, Evelyn Tricklebank & Dianne Darch



Player of the Year Points from BROADFORD LADIES TOURNAMENT
held on Thursday MAY 22nd, 2008


Player of the Year points  
  5. Marg Fahey - Alexandra
  4. Jenny Coleman - Marysville
  3. Adrienne Fievez - Gisborne
  2. Jan Reeves - Kilmore
  1. Eleanor Barns - Strathbogie



Results from the YEA CHALLENGE BOWL
held on Thursday May 15th, 2008

53 players from 11 clubs - CCR 72


Bowl Winners: (105 pts) Warburton - Maggie Robinson 38pts, Dot Stephens 35pts, Trish Eldridge 32pts
A Grade Winner: Mavis Brierley (40pts) - Euroa
B Grade Winner: Pauline Brooks (36pts) - Alexandra
C Grade Winner: Maggie Robertson (38pts) - Warburton
Minor Teams: (105 pts) Warburton - Maggie Robinson 38pts, Dot Stephens 35pts, Trish Eldridge 32pts
NTP:  
2nd: Joyce White - Avenel
14th: Cheryle Andersen - Broadford
18th: Mavis Brierley - Euroa
Player of the Year points  
  5. Mavis Brierley - Euroa
  4. Sue Stoddart - Broadford
  3. Pauline Brooks - Alexandra
  2. Val Lech - Eildon
  1. Judy Richards - Eildon
The winning bowl team from Warburton:
Trish Eldridge, Dot Stephens & Maggie Robinson



Results from the SEYMOUR BOWL
held on Thursday May 8th, 2008


Bowl Winners: (107 pts) Marysville - Jenny Coleman 37pts, Bev Bellman 36pts, Helen Elliott 34pts.
A Grade Winner: Marie Stace (34pts) - Alexandra
B Grade Winner: Heather Wickham (37pts) - Jubilee
C Grade Winner: Lyn Fountain (40pts) - Alexandra
Veterans: Joyce White (37pts) - Avenel
Minor Teams: Marion Williamson, Marg Fahey, Lyn Fountain (Alexandra)
NTP:  
4th: Joyce White - Avenel
6th: Editha Ott - Trentham
17th: Melva Gardner - Seymour
Player of the Year points  
  5. Lyn Fountain - Alexandra
  4. Jenny Coleman - Marysville
  3. Joyce White - Avenel
  2. Bev Bellman - Marysville
  1. Lorraine Robb - Romsey
Thanks to Joyce White for forwarding results  



Results from the LANCEFIELD OPEN LADIES TOURNAMENT
held on Thursday April 24th, 2008

Congratulations to all at Lancefield on a very enjoyable day and a well run tournament. All competitors were also treated to their own little show bag full of goodies!


Ladies Open Winner: Liz Amos - Marysville (81)
A Grade H/Cap: Liz Amos - Marysville - Nett 68
A Grade Runner Up: Editha Ott - Trentham - Nett 69
B Grade Winner: Liz Gee - Seymour - Nett 69
B Grade Runner-Up: Beryl Cole - Romsey - Nett 71
C Grade Winner: Joyce White - Avenel - Nett 72 (C/B)
C Grade Runner-Up: Lorraine Robb - Romsey - Nett 72
NTP:  
5th: Dale Stuart - Seymour
18th: Cathy Fasso - Hidden Valley
Player of the Year points  
  5. Liz Amos - Marysville
  4. Editha Ott - Trentham
  3. Liz Gee - Seymour
  2. Beryl Cole - Romsey
  1. Joyce White - Avenel
Thanks to Laraine Callander for recording results  



Results from the GISBORNE BOWL
held on Tuesday April 15th, 2008

84 Players - CCR: 73 (36 points)


BOWL WINNERS: GISBORNE 93 pts - Angela Alcock, Joy Greenwood, Kath Keating
A Grade Winner: Shelley Clark - 13th Beach 36pts
B Grade Winner: Dawn Hinneberg - Trentham 34pts
C Grade Winner: T. Phillips - Craigieburn 37pts
NTP:  
2nd: T. Farrell - Spring Valley
4th: V. Sullivan - Woodend
12th: V. Carnie - Medway
16th: L. Burt - Maryborough
Player of the Year points  
  5. Dawn Hinneberg - Trentham
  4. Kerry Peterson - Avenel
  3. Veronica Sullivan - Woodend
  2. Jenny Johnston - Alexandra
  1. Dale Stuart - Seymour
Thanks to Helen Flentje for forwarding results  



Results from the ALEXANDRA BOWL
held on Thursday April 10th, 2008

70 Players - CCR: 71


BOWL WINNERS: MARYSVILLE 103 pts - Liz Amos 39pts, G. Leigh 30pts, L. Rundle 34pts
A Grade Winner: Sue Sutherland - Alexandra 37pts
B Grade Winner: Pat Aitken - Deniliquin 37pts
C Grade Winner: Maureen Gale - Alexandra 34pts
Teams Event: Helen Hindley, Liz Amos, Joyce White
NTP:  
5th: Bev Dodge - Alexandra
8th: Mavis Brierly - Euroa
18th Mavis Brierly - Euroa
Player of the Year points  
  5. Liz Amos - Marysville
  4. Liz Gee - Seymour
  3. Helen Finlay - Eildon
  2. Sandra Cribbes - Euroa
  1. Lesley Rundle - Marysville
The very happy winning Team from Marysville:
L. Amos, G. Leigh & L. Rundle


Photo courtesy of Jenine Cooke




Player of the Year Points from KILMORE Bowl
held on Thursday March 27th, 2008


Player of the Year points  
  5. Annette Zol - Broadford
  4. Liz Amos - Marysville
  3. Grace Gaudion - Alexandra
  2. Linda Marchesi - Trentham
  1. Judy Trimble - Gisborne



On Monday March 17th, Alexandra hosted the WGDD Player of the Year 4BBB and celebrated the win by their own Marg Fahey as the 2007 player of the year. It was an EXTREMELY HOT day but still had 58 competitors. At the end of the day the trophy was presented to Marg by 3-time winner Jenny Coleman from Marysville.

Winners of the 4BBB were as follows:
A Grade: Christina Brooker & Rhonda Kelaart - Woodend (22.5) 47 points
Runners-up Sandy Wettenhall & Dawne Cann - Alexandra (21) 45 points
B Grade: Maureen Gale & Lorna Coombs - Alexandra (35) 47 points
Runners-up Grace Gaudion & Suzy Sutherland - Alexandra (25.5) 47 points
NTP - 8th Suzy Sutherland - Alexandra
NTP - 18th Dale Stuart - Seymour

Above: 2006 winner, Joyce White with Marg and 3-time winner, Jenny Coleman.

Right: Marg Fahey - 2007 WGDD Player of the Year.




Player of the Year Points from Woodend's Ruby McKenzie Bowl
held on Thursday March 13th, 2008


Player of the Year points  
  5. Helen Flentje - Gisborne
  4. Margaret Bailey - Kilmore
  3. Joyce White - Avenel
  2. Margaret Fanner - Kilmore
  1. Lyn Wells - Gisborne



No Results available from HIDDEN VALLEY BOWL
held on Thursday March 6th, 2008 - however we have Player of the Year Points
!


Player of the Year points  
  5. Betty Glover - Gisborne (44 points)
  4. Liz Amos - Marysville (42 points)
  3. Adrienne Fievez - Gisborne (37 points)
  2. Kay Behan - Kilmore (35 points)
  1. Coral May - Broadford (34 points)



Results from the SANDY WILSON MEMORIAL BOWL
held at MARYSVILLE on Thursday February 21st, 2008

60 Players - CCR: 72


BOWL WINNERS: MANSFIELD 101 pts - Patsy Smiles 36pts, Shelly Comerford 33pts, Millie Cumming 32pts
A Grade Winner: Liz Amos - Marysville 42pts
A Grade Runner-Up: Barb Birkett - Marysville 33pts
B Grade Winner: Helen Howard - Marysville 39pts
B Grade Runner-Up: Patsy Smiles - Mansfield 36pts
C Grade Winner: L. Baird - Marysville 33pts
C Grade Runner-Up: Pauline Brooks - Alexandra 32pts
Teams Event: (108pts) Helen Howard 39pts, Jenny Coleman 36pts, Barb Birkett 33pts
NTP:  
4th: Lindy Harris - Strathbogie
11th: J. Hall - Warburton
Player of the Year points  
  5. Liz Hendy - Kilmore
  4. Jenine Cooke - Broadford
  3. Helen Finlay - Eildon
  2. Marg Fahey - Alexandra
  1. Pauline Brooks - Alexandra
The winning Bowl Team from Mansfield:
Patsy Smiles, Shelly Comerford & Millie Cumming


Photo courtesy of Jenine Cooke




Page last updated 31 May 2016