Home  


SUMMARY OF 2009 TOURNAMENTS & BOWLS

DATE

VENUE

EVENT

Thursday 26 November HIDDEN VALLEY Hidden Valley Tournament
Thursday 19 November SEYMOUR Seymour Tournament
Monday 09 November KILMORE Kilmore Tournament
Thursday 06 November GISBORNE Gisborne Tournament
Thursday 29 October MARYSVILLE Sandy Wilson Memorial Bowl
Wednesday 21 October TRENTHAM Trentham Tournament 27 Holes
Thursday 15 October YEA Isobel Bett Tournament
Thursday 08 October  WOODEND Annette Wiber Open & Nell Dowling Tournament
Thursday 24 September EUROA Euroa Ladies Challenge Bowl
Monday 21 September TRENTHAM WGDD Championships 27 Holes
Thursday 03 September BROADFORD Pat Dockery Challenge Bowl
Thursday 20 August KILMORE WGDD Foursomes 
Thursday 16 July ROMSEY Romsey Bowl
Thursday 02 July  SEYMOUR WGDD Jean Wallder Bowl
Thursday 18 June AVENEL Mabel Vearing Silver Salver
Thursday 11 June ALEXANDRA Alexandra Tournament
Thursday 04 June EUROA Euroa Tournament
Thursday 28 May STRATHBOGIE Strathbogie Bowl
Thursday 21 May BROADFORD Broadford Tournament
Thursday 14 May YEA Yea Bowl
Thursday 07 May SEYMOUR Phyllis Williams Bowl
Tuesday 21 April GISBORNE Gisborne Bowl
Thursday 09 April ALEXANDRA Alexandra Bowl
Monday 06 April BROADFORD WGDD 27+ H'cap Tournament
Monday 02 April LANCEFIELD Mount William Cup
Thursday 26 March KILMORE Kilmore Bowl
Thursday 12 March WOODEND Ruby McKenzie Tournament
Thursday 05 March HIDDEN VALLEY Hidden Valley Bowl



Results from the HIDDEN VALLEY TOURNAMENT
held on Thursday November 26th, 2009

51 Players - CCR: 75


SCRATCH CHAMPION: Jane Fletcher (4) - Seymour  77
A Grade Scratch Runner-Up: Veena Mali (9) - Waverley  83
B Grade Scratch Winner: Marie Stace (22) - Alexandra  95
B Grade Scratch Runner-Up: Mary Campbell (21) - Trentham  98
A Grade Handicap Winner: Sari Sely - Rosanna  78-5-73
A Grade Handicap Runner-Up: Jenine Cooke - Broadford  93-19-74
B Grade Handicap Winner: Rhonda Fitzmaurice - Hidden Valley  100-26-74
B Grade Handicap Runner-Up: Monica Treloar - Waverley  106-30-76
Veterans Winner: Marie Stace - Alexandra  95-22-73
Teams Event: Dale Stuart - Seymour, Marie Stace - Alexandra, Robyn Gallasch - Hidden Valley  236
NTP:  
4th: Veena Mali - Waverley
9th: Veena Mali - Waverley
Player of the Year Points:  
  5.  Jane Fletcher - Seymour
  4.  Marie Stace - Alexandra
  3.  Jenine Cooke - Broadford
  2.  Mary Campbell - Trentham
    1.  Kerry Peterson - Avenel
From left: Mary Campbell, Rhonda Fitzmaurice, Jane Fletcher, Marie Stace, Jenine Cooke  
 
 


Thanks to Justin from Hidden Valley for forwarding photo  

RETURN TO TOP

Results from the SEYMOUR TOURNAMENT
held on Thursday November 19th, 2009

28 Players - CCR: 72


Scratch Winner: Dale Stuart - Seymour   79-8-71
A Grade Winner: Chris Doherty - Woodend   69 Nett
B Grade Winner: Dawn Elder - Woodend   71 Nett
Veterans Winner: Heather Long -  Hilltop   71 Nett
Teams Event: Dale Stuart, Marion Williamson, Maureen Gale
NTP:  
4th: Editha Ott - Trentham
6th: Cheryl Andersen - Broadford
12th: Cheryl Andersen - Broadford
17th: Sue Johnson - Hidden Valley
Player of the Year Points:  
  5.  Chris Doherty - Woodend
  4.  Robyn Gallasch - Hidden Valley
  3.  Dawn Elder - Woodend
  2.  Maureen Gale - Alexandra
Thanks to Dale Stuart for forwarding results  1.  Sue Stoddart - Broadford

RETURN TO TOP

Results from the KILMORE TOURNAMENT
held on Monday November 9th, 2009

43 Players - CCR: 72


Open Scratch Winner: Jess Pickwick - Kilmore  84
Open Scratch Runner-Up: Lyn Carracher - Avenel  89   (cb Sam Jones - Gisborne)
A Grade Handicap Winner: Sam Jones - Gisborne  89-17-72
A Grade Handicap Runner-Up: Mary Campbell - Trentham  94-21-73
B Grade Handicap Winner: Andrea Eacott - Woodend  98-27-71
B Grade Handicap Runner-Up: Marg Fanner - Kilmore  96-23-73
C Grade Handicap Winner: Pam Burton - Woodend  98-29-69  
C Grade Handicap Runner-Up: Robyn Tucker - Gisborne  99-30-69  
Veterans Trophy: Pam Burton - Woodend  69 Nett  
NTP:  
7th: Andrea Eacott - Woodend
10th: Barbara Pegram - Kilmore
12th: Not Awarded
17th: Judy Trimble - Gisborne
Player of the Year Points: Not Available
  5. 
  4. 
  3. 
  2.   
Thanks to Jess Pickwick for forwarding results 1. 

RETURN TO TOP

Results from the GISBORNE TOURNAMENT
held on Friday November 6th, 2009

68 Players - CCR: 73


Open Scratch Winner: Ruth Yelland - Cairns  86-7-79
Open Scratch Runner-Up: Heather Harley - Kooringal  87-5-82
Open Nett Winner: Jenny O'Connor - Gisborne  90-16-74
B Grade Scratch Winner: Dawn Hinneburg - Trentham  93-22-71
B Grade Nett Winner: Marg Power - Gisborne  103-29-74 cb
C Grade Scratch Winner: Pat Campbell - Gisborne  99-31-68
C Grade Nett Winner: Kath Keating - Gisborne  100-30-70  
NTP:  
2th: Ann Allen - Gisborne
4th: Ruth Yelland - Cairns
12th: Not Awarded
16th: Andrea Eacott - Woodend
Player of the Year Points:  
  5. Dawn Hinneburg - Trentham 
  4. Veronica Sullivan - Woodend
  3. Maureen Gale - Alexandra 
  2. Chris Doherty - Woodend 
 Thanks to Marlene Hodges for forwarding results 1. Andrea Eacott - Woodend

RETURN TO TOP

Results from the SANDY WILSON MEMORIAL BOWL
held at MARYSVILLE on Thursday October 29th, 2009

87 Players - CCR: 72


BOWL WINNERS: MANSFIELD 101 pts -  Millie Cumming 36pts, Patsy Smiles 35pts, Shelly Comerford 30pts
A Grade Winner: Frieda Edwards - Euroa 36pts
A Grade Runner-Up: Millie Cumming - Mansfield  36pts
B Grade Winner: Myrna Patterson - Yea 37pts
B Grade Runner-Up: Patsy Smiles - Mansfield 35pts
C Grade Winner: Marion Williamson - Alexandra 37pts
C Grade Runner-Up: Patti Matthews - Euroa 35pts
Veterans Winner: Frieda Edwards - Euroa 36pts
Teams Event: Pauline Brooks, Marion Williamson, Barbara Doyle
NTP:  
4th: Val Lethbridge - Alexandra
9th: Not Awarded
11th: Mavis Brierley - Euroa
18th: Mavis Brierley - Euroa
Longest Drive: Gail Leigh - Marysville
Player of the Year Points:  
  5.  Marion Williamson - Alexandra
  4.  Myrna Patterson - Yea
  3.  Frieda Edwards - Euroa
  2.  Barb Doyle - Alexandra
  1.  Veronica Maher - Trentham
The winning Bowl Team from Mansfield:
Millie Cumming, Shelly Comerford & Patsy Smiles  
 
 


Thanks to Lesley Rundle for forwarding results & photo  

RETURN TO TOP

Results from the TRENTHAM TOURNAMENT 27 HOLES
held on Wednesday October 21th, 2009

48 Players - CCR: 70


Open Scratch 27 Holes: Editha Ott - Trentham  130
B Grade Scratch 27 Holes: Veronica Maher - Trentham  142
C Grade Scratch 27 Holes: Pat Gilchrist - Gisborne  146
Open Handicap 27 Holes: Editha Ott(17) - Trentham  104.5
B Grade Handicap 27 Holes: Kay Stanfield(26) - Kyneton  107  
C Grade Handicap 27 Holes: Pat Gilchrist(28) - Gisborne  104
HARRY BARTON TROPHY - 18 HOLES Pat Kinnell - Trentham
NTP:  
2nd: Kay Behan - Clifton Springs
5th: Dale Stuart - Seymour
13th: Dawn Hinneberg - Trentham
15th: Denise Dunn - Gisborne
Longest Drive: Kay Behan - Clifton Springs
Player of the Year Points:  Not yet available
  5.   
  4.   
  3.   
  2.  
  1.   
Results from the Trentham Golf Club web-site  

RETURN TO TOP

Results from the ISOBEL BETT TOURNAMENT
held at Yea on Thursday October 15th, 2009

Players: 41 - CCR: 72


Isobel Bett Trophy: Liz Amos (Marysville) Nett 74
A Grade Scratch Winner: Miranda Gill (Yea) 93-18-75
A Grade Nett Winner: Barb Doyle (Alexandra) 94-16-78
B Grade Scratch Winner: Myrna Patterson (Yea) 101-24-77
B Grade Nett Winner: Sue Muir (Yea) 106-28-78
C Grade Scratch Winner: Maureen Gale (Alexandra) 109
C Grade Nett Winner: Marion Foster (Mansfdield) 120-35-85
NTP:  
18th: Marg Bland - Alexandra
Team Event: 229 - Liz Amos, Miranda Gill & Prue Plowman
Player of the Year points  
  5. Liz Amos - Marysville
  4. Barb Doyle - Alexandra
  3. Maureen Gale - Alexandra
  2. Mary Campbell - Trentham
  1. Andrea Eacott - Woodend

Liz Amos

Barb Doyle

Maureen Gale

Miranda Gill

Sue Muir

Marion Foster
Thanks to Sandra Hanley for forwarding results & Jan Wealands for photos  

RETURN TO TOP



Results from the Annette Wiber Open & Nell Dowling TOURNAMENT
held at Woodend on Thursday October 8th, 2009

Players: 32 - CCR: 68


Annette Wiber Open Scratch Dale Stuart (Seymour) 88-8-80
Nell Dowling 22-45 Hcap Scratch Chris Doherty (Woodend) 95-22-73
A Grade Handicap Winner: Cheryl Garner (Woodend) 91-21-70
A Grade Handicap Runner-Up: Editha Ott (Trentham) 91-17-74
B Grade Handicap Winner: Andrea Eacott (Woodend) 100-27-73
B Grade Handicap Runner-Up: Frances Bowen (Woodend) 110-33-77
NTP:  
2nd: Veronica Sullivan - Woodend
11th: Jill Webb - Barwon Heads
Team Event: 217 - Editha Ott, Cheryl Garner, Chris Doherty
Player of the Year points  
  5. Editha Ott - Trentham
  4. Helen Flentje - Gisborne
  3. Beryl Cole - Romsey
  2. Mary Campbell - Trentham
  1. Sue McCall - Seymour
Left to right: Editha Ott, Cheryl Garner & Chris Doherty
Left: Andrea Eacott, Right: Frances Bowen
Thanks to Chris Doherty for forwarding results  

RETURN TO TOP

Results from the EUROA LADIES CHALLENGE BOWL
held on Thursday September 24th, 2009

Players: 89 - CCR: 71


Bowl Winners : Trentham: (113 pts) Mary Campbell 36pts, Editha Ott 36pts & Sally Inglis 41 pts
A Grade Winner: Gail Leigh - Marysville (13) 39 pts
A Grade Runner-up: Liz Amos - Marysville (13) 37 pts
B Grade Winner: Marg Fahey - Alexandra (19) 37 pts
B Grade Runner-up: Gail Steers - Shepparton (21) 37 pts
C Grade Winner: Heather Phillips - Shepparton (26) 37 pts
C Grade Runner-up: Debbie Cummins - Euroa (26) 36 pts
D Grade Winner: Sally Inglis - Trentham (35) 41 pts
D Grade Runner-up: Liz Deelan - Alexandra (35) 37 pts
Teams Event : 111 - Gail Leigh, Liz Amos & Patti Matthews (All Marysville)
Vets : Sally Inglis - Trentham (35) 41 pts
Senior Vets : Liz Amos - Marysville 37 pts
Baby Boomers:  

Shireen Moore - Shepparton

NTP:  
5th: Norma Pollock - Shepparton
8th: Marlene Topp - KY Valley View
12th: Jan McKinnon - Strathbogie - HOLE IN ONE !
18th: Helen Ward - KY Valley View
Drive & Pitch 15th: Laraine Callander - Yea
Player of the Year points  
  5. Sally Inglis - Trentham
  4. Gail Leigh - Marysville
  3. Liz Amos - Marysville
  2. Liz Deelan - Alexandra
  1. Marg Fahey (Alexandra)
 Thanks to Patsy Ryan for forwarding results  

RETURN TO TOP

Results from the WGDD 27-HOLE CHAMPIONSHIPS
held at Trentham on Monday September 21th, 2009

Players: ?? - CCR: 70


27 HOLE   
SCRATCH CHAMPIONSHIP: Jess Pickwick - Kilmore  116
Scratch Championship Runner Up: Dale Stuart - Seymour  128
Scratch B Grade: Dawn Hinneburg - Trentham  137
Scratch C Grade: Pam Burton - Woodend  149                    (After 3 hole play off with Rhonda Kelaart - Woodend)
Handicap A Grade: Joanne McPhee (15) - Gisborne  105.5
Handicap B Grade: Kath Keating (24) - Woodend  105
Handicap C Grade: Rhonda Kelaart (29) - Woodend  105.5
18 HOLE  
SCRATCH   -  CHAMPION OF CHAMPIONS: Jess Pickwick - Kilmore  80
HANDICAP  -  MARY DOCKERY TROPHY: Dawn Hinneburg (23) - Trentham  68
Handicap A Grade: Eileen Hall (16) - Kilmore  71
Handicap B Grade: Dawn Elder (27) - Woodend  69
Handicap C Grade: Lyn Wells (30) - Gisborne  72
NTP:  
2nd   -  A Grade:  
5th    -  B Grade: Chris Doherty - Woodend
13th  -  C Grade:  
15th  -  Open: Cheryl Garner - Woodend
Player of the Year Points:  
  5. Joanne McPhee - Gisborne
  4. Dawn Elder - Woodend
  3. Joyce White - Avenel
  2. Rhonda Kelaart - Woodend
  1. Beryl Cole - Romsey
 Thanks to Mary Campbell for forwarding results  

RETURN TO TOP

Results from the PAT DOCKERY CHALLENGE BOWL
held at Broadford on Thursday September 3rd, 2009

Players: 58 - CCR:


Bowl Winners : Marysville (103 pts) Gail Leigh, Bev Bellman & Lesley Rundle
A Grade Winner: Sam Jones (Gisborne) - 37 points
B Grade Winner: Helen Hill (Strathbogie) - 36 points
C Grade Winner: Marion Wetherald (Euroa) - 35 points
Broadford Winner: Jenine Cooke - 39 points
Teams Event : Editha Ott, Jenine Cooke & Gay Mitchell
NTP:  
9th: Pam Sprund (Mansfield)
11th: Gail Leigh (Marysville)
Player of the Year points  
  5. Gail Leigh (Marysville)
  4. Sam Jones (Gisborne)
  3. Editha Ott - Trentham
  2. Marg Fahey (Alexandra)
  1. Helen Hill (Strathbogie)
 Thanks to Annette Zolnierczyk for forwarding results  

RETURN TO TOP



Winners of the WGDD Foursomes held at Kilmore on Thursday August 20 were:

Lyn Carracher & Cheryle Andersen 181

Runners Up: Dale Stuart & Tania Zentveld 182

Handicap: Beryl Cole & Lorraine Robb (Romsey) Nett 148

18 hole A.M. - Jenny O'Connor & Marlene Hodges (Gisborne) Nett 72.5


RETURN TO TOP

Results from the ROMSEY BOWL
held on Thursday July 16th, 2009

Players: 45 - CCR: 72


Bowl Winners : Broadford (90 pts) Janine Cooke, Sue Stoddart, & Annette Zol
A Grade Winner: Janine Cooke (Broadford) 33pts
B Grade Winner: Leila Beasley (Romsey) 35pts
Teams Event : Editha Ott, Lyn Fullager & Lyn Carracher
NTP:  
1st:  
15th: Eileen Hall - Kilmore
Player of the Year points  
  5. Maureen Gale - Alexandra
  4. Janine Cooke - Broadford
  3. Elaine Hanson - Trentham
  2. Annette Zol - Broadford
  1. Ruth Duffy - Trentham
 Thanks to Jan Harver for forwarding results  

RETURN TO TOP

Results from the JEAN WALLDER BOWL
held at Seymour on Thursday July 2nd, 2009


Bowl Winners: HILL TOP: (223) J. Coe, L. Wiffen, J. Morgan (on c/b from Broadford)
A Grade Winner: Marg Fahey (Alexandra) Nett 71
B Grade Winner: Jenny Coleman (Marysville) Nett 70
C Grade Winner: S. Inglis (Trentham) Nett 72
NTP:  
4th: Mavis Brierley - Euroa
6th: Cheryle Andersen - Broadford
12th: R. Harris
17th: Marion Williamson - Alexandra
Player of the Year points  
  5. Jenny Coleman - Marysville
  4. Marg Fahey - Alexandra
  3. Cheryle Andersen - Broadford
  2. S. Inglis - Trentham
  1. Carol Feehan - Avenel
 Thanks to Mary Campbell for forwarding results  

RETURN TO TOP

Results from the MABEL VEARING SILVER SALVER
held at Avenel on Thursday June 18th, 2009

Players: 71 - CCR: 72


A Grade Winner: Editha Ott (Trentham) 38pts
B Grade Winner: Janice Thorpe (Kialla) 37pts
C Grade Winner: Jan McKay (Avenel)
Teams Event : Editha Ott, Lyn Fullager & Lyn Carracher
Vets: Editha Ott
NTP:  
5th: Mavis Brierley - Euroa
18th: Liz Gee - Seymour
Player of the Year points  
  5. Editha Ott
  4. Pam Burton
  3. Marion Weatherald
  2. Maureen Gale
  1. Anne Gunton
   

RETURN TO TOP

Results from the ALEXANDRA TOURNAMENT
held on Thursday June 11th, 2009

Players: 64 - CCR: 71


Russell Stillman Perpetual Trophy Winner: Lyn Carracher (Avenel) 88-11-77
A Grade Winner: Marg Fahey (Alexandra) 93-17-76
B Grade Winner: Dot Stephens (Warburton) 102-24-78
C Grade Winner: Colleen Warfield (Warburton) 109-35-74
Teams Event : Editha Ott, Marg Fahey & Lyn Carracher
Vets: Bev Dodge (Alexandra)
NTP:  
8th: Sue Stoddart - Broadford
18th: Lyn Carracher - Avenel
Player of the Year points  
  5. Glenys Anderson - Yea
  4. Helen Dennett - Kilmore
  3. Freda Edwards - Euroa
  2. Jenny Purvis - Yea
  1. Helen Elliott - Marysville

Lyn Carracher from Avenel, winner of the Russell Stillman Perpetual Trophy presented by Josie Parsons (Russell Stillman's daughter).

Thanks to Marg Bland for forwarding results

 

RETURN TO TOP

Results from the EUROA TOURNAMENT
held on Thursday June 4th, 2009

Players: 73 - CCR: 71


GOLDSWORTHY TROPHY (Best nett score) Marg Fahey (Alexandra) Nett 69
Scratch Winner: Julie Trask (St James) 82
A Grade Winner: Marg Fahey (Alexandra) 86-17-69
A Grade Runner-Up: Shirley Dash (Strathbogie) 90-21-69
B Grade Winner: J. Beggs (Mooroopna) 94-24-74
B Grade Runner-Up: Marion Williamson (Alexandra) 97-26-71
C Grade Winner: M. Foster (Mansfield) 108-38-70
C Grade Runner-Up: B. Ramage (Euroa) 102-32-70
NTP:  
5th: Mary Campbell - Trentham
8th: Mavis Brierley - Euroa
12th: Grace Gaudion - Alexandra
18th: Jenny Johnson - Alexandra
Vets: Marg Fahey (Alexandra)
Teams Event: (214) Marg Fahey, Barb Doyle, J. White (Joyce or Judy??)
Baby Boomers: (Under 55's) Marion Foster - nett 70
Player of the Year points  
  5. Marg Fahey - Alexandra
  4. Shirley Dash - Strathbogie
  3. Editha Ott - Trentham
  2. Marion Williamson - Alexandra
  1. Helen Hill - Strathbogie
Thanks to Patsy Ryan for forwarding results  

RETURN TO TOP

Results from the STRATHBOGIE BOWL
held on Thursday 28th May, 2009

Players: 78


Bowl Winners : ALEXANDRA (106 PTS) - Barb Doyle, Liz Deelan, Marion Williamson
A Grade Winner: Jan Reeves (Kilmore) 37pts
B Grade Winner: Marion Williamson (Alexandra) 36pts
C Grade Winner: Liz Deelan (Alexandra) 36pts
NTP:  
4th: Lyn Carracher (Avenel)
8th: Bev Dodge (Euroa)
15th: Judy White (Eildon)
17th: Patsy Ryan (Euroa)
Vets: Jan Reeves (Kilmore)
Minor Teams: ALEXANDRA (102) - Dawn Cann, Barb Doyle & Marg Fahey
Player of the Year points  
  5. Jan Reeves - Kilmore
  4. Marion Williamson - Alexandra
  3. Lyn Carracher - Avenel
  2. Liz Deelan - Alexandra
  1. Lyn Capp - Eildon
Thanks to Lindy Harris for forwarding results  

RETURN TO TOP

Results from the BROADFORD TOURNAMENT
held on Thursday May 21st, 2009

Players: 75 - CCR:


OPEN CHAMPION Dale Stuart (Seymour) 79
A Grade Winner: Helen Findlay (Eildon)
A Grade Runner-Up: Mary Campbell (Trentham)
B Grade Winner: Joyce White (Avenel)
B Grade Runner-Up: Marion Weatherall (Euroa)
C Grade Winner: M. Ahern (Craigieburn)
C Grade Runner-Up: Dawn Elder (Woodend)
Broadford Ladies Event: Sandra O'Connor - nett 69
Runner-Up: Gay Mitchell - nett 71
NTP:  
9th: Sheila Stute - Broadford
11th: Margaret Dean - Hidden Valley
Player of the Year points  
  5. Dawn Elder - Woodend
  4. Joyce White - Avenel
  3. Carol Feehan - Avenel
  2. Helen Findlay - Eildon
  1. Mary Campbell - Trentham
Thanks to Annette Zolnierczyk for forwarding results  

RETURN TO TOP

Results from the YEA BOWL
held on Tuesday 14th May, 2009

Players: 59 - CCR: 72 / 37 points


Bowl Winners : YEA: Barbara Fisher, Jenny Purvis & Suzanne Burke (107pts)
A Grade Winner: Janine Cooke (Broadford) 40pts
B Grade Winner: Veronica Maher (Trentham) 40pts
C Grade Winner: Suzanne Burke (Yea) 38pts
Player of the Year points  
  5. Janine Cook - Broadford
  4. Veronica Maher - Trentham
  3. Jenny Coleman - Marysville
  2. Caryl Wyllie - Avenel
  1. Beryl Cole - Romsey
Bowl Winners: Jenny Purvis, Barbara Fisher & Suzanne Burke

RETURN TO TOP

Results from the PHYLLIS WILLIAMS BOWL
held at Seymour on Thursday 7th May, 2009

Players: 87 - CCR: 72


Bowl Winners : Seymour 104 pts - Jane Fletcher (4), Melva Gardner (21) & Bev Tennant (26)
A Grade Winner: Wendy Hutton (19) - Seymour - 38pts
B Grade Winner:

Denise Doolan (21) - Woodend - 39pts

C Grade Winner: Diane Rohde (35) - Lancefield - 37pts
Teams Event : Helen Findlay, Dale Stuart, Marg Fahey
Vets: Jenny Coleman (22) - Marysville - 39pts
NTP:  
4th: Tania Zentveld (Seymour)
6th: Pia Wanneck (Kilmore)
12th: Jenny Coleman (Marysville)
17th: Judy Butterly (Woodend)
  C. Fraser (Mansfield)
Player of the Year points  
  5. Denise Doolan (Woodend)
  4. Jenny Coleman (Marysville)
  3. Editha Ott (Trentham)
  2. Helen Findlay (Eildon)
  1. Judy Butterley (Woodend)
Thanks to Paula Britton for forwarding results  

RETURN TO TOP

Results from the GISBORNE BOWL
held on Tuesday 21st April, 2009

Players: 84 - CCR: 73 / 36 points


Bowl Winners : ROYAL MELBOURNE (98pts): V. Temple (13) 32pts, M. Vial (9) 33pts, T. Rawson (19) 33pts
A Grade Winner: Shelley Clark (Gisborne) 9 - 37pts
B Grade Winner: T. Rawson (Royal Melb) 19 - 33pts
C Grade Winner: Margaret Dean (Hidden Valley) 28 - 33pts
NTP 4th Hole:  
A Grade: H. Dennett (Kilmore)
B Grade: M. Scoble (Kyneton)
C Grade: C. Langford (Hidden Valley)
NTP 16th Hole:  
A Grade: J. Chapman (Bacchus Marsh)
B Grade: C. Fraser (Mansfield)
Player of the Year points  
  5. Margaret Dean (Hidden Valley)
  4. Florence Meyer (Woodend)
  3. Leila Beasley (Romsey)
  2. Mary Campbell (Trentham)
  1. Judy Rothe (Trentham)
Thanks to Pat Gilchrist for forwarding results  

RETURN TO TOP

Results from the ALEXANDRA BOWL
held on Thursday 9th April, 2009

Players: 76 - CCR: 71


Bowl Winners : MANSFIELD (112pts): Millie Cumming, Marge Hearn, Pam Sprunt
A Grade Winner: Helen Dennet - Kilmore
B Grade Winner: Alison Bentley - Alexandra 43pts
C Grade Winner: Marge Hearn - Mansfield 47pts
Vets: Marge Hearn
Player of the Year points  
  5.
  4.
  3.
  2.
  1.
Thanks to Marg Bland for forwarding results  

RETURN TO TOP

Results from the 27 plus Handicap TOURNAMENT
held at BROADFORD on Monday 6th April, 2009
Clubs attending: Avenel, Broadford, Gisborne, Goonawarra, Kilmore, Marysville, Romsey, Trentham, Woodend and Yea

Players: 26 - CCR: 71


Section 1 (H'caps 27 - 33)  
Winner: Maureen Warrener (Woodend) 37 pts
Runner-Up: Rhonda Kellart (Woodend) 36 pts
9 Holes In Molly Bell (Kilmore) 19 pts
9 Holes Out Jan McKay (Avenel) 21 pts
Section 2 (H'caps 34 - 45)  
Winner: Mary Bysouth (Trentham) 36 pts
Runner-Up: Tina Baker (Lancefield) 34 pts
9 Holes In Lyle Gleeson (Lancefield) 19 pts
9 Holes Out Pam Drummond (Lancefield) 18 pts
 - Some of the winners-
Mary Bysouth (left) & Maureen Warrener
Thanks to Marg Fanner for forwarding results  

RETURN TO TOP

Player of the Year points  
Lancefield Mt. William Cup - April 2nd, 2009 5. Chris Doherty (Woodend)
  4. Maureen Gale (Alexandra)
  3. Trish Thompson (Gisborne)
  2. Fran Crimmins (Gisborne)
  1. Kath Jekabson (Romsey)

RETURN TO TOP

Results from the KILMORE BOWL
held on Thursday 26th March, 2009

Players:    - CCR: 73 / 36 points


Bowl Winners : GISBORNE (103) Pat Gilchrist 39pts, Marianne Stoettrup 32pts, Marlene Richards 32pts
A Grade Winner: Jan Reeves - Kilmore 38pts
A Grade Runner-Up: Beth Murray - Gisborne 36pts
B Grade Winner: Pat Gilchrist - Gisborne 39pts
B Grade Runner-Up: Andrea Eacott - Woodend 35pts
C Grade Winner: Carol Haley - Sunshine 41pts
C Grade Runner-Up: Maureen Goudie - Medway 37pts
Veteran Winner: Carol Haley - Sunshine 41pts
Teams Event: Sunshine - Carol Haley, Lois Jacka, Carole Hunter
NTP: Cheryl Garner - Woodend
NTP: Virginia Gleeson - Seymour
NTP: Angela Alcock - Gisborne
Player of the Year Points:  
  5. Pat Gilchrist (Gisborne)
  4. Beth Murray (Gisborne)
  3. Tina Baker (Lancefield)
  2. Andrea Eacott (Woodend)
  1. Marg Fahey (Alexandra)

Bowl Winners - Gisborne: Pat Gilchrist, Marianne Stoettrup, Marlene Richards

Thanks to Pat Gilchrist for forwarding results  

RETURN TO TOP

Results from the RUBY McKENZIE TOURNAMENT
held at WOODEND on Thursday 12th March, 2009

Players: 48 - CCR: 68


Ruby McKenzie Trophy: Veronica Sullivan (Woodend) 85-20-65
A Grade Scratch: Dale Stuart (Seymour) 85-7-78
A Grade Nett Winner: Marlene Hodges (Gisborne) 90-21-69
B Grade Scratch: Rosa Baernreuther (Woodend) 93-22-71
B Grade Nett Winner: Judy Butterley (Woodend) 97-25-72
C Grade Scratch: Jill Webb (Barwon Heads) 102-30-72
C Grade Nett Winner: Marg O"Connor (Woodend) 104-33-71
   
NTP:  
2nd: Jenny Colson - Lancefield
11th: Sandra O'Connor - Broadford
   
Player of the Year points  
  5. Marlene Hodges (Gisborne)
  4. Dot Slattery (Gisborne)
  3. Maureen Gale (Alexandra)
  2. Marg Fanner (Kilmore)
 Thanks to Chris Doherty for forwarding results 1. Veronica Maher (Trentham)

RETURN TO TOP

Player of the Year points -  
Hidden Valley Bowl - March 5th, 2009 5. Kay Behan (Kilmore)
  4. Angela Alcock (Gisborne)
  3. Kay Dumbleton (Alexandra)
  2. Maureen Gale (Alexandra)
  1. Janine Cooke (Broadford)

RETURN TO TOP

Page last updated 31 May 2016