Home  


SUMMARY OF 2016 TOURNAMENTS & BOWLS

DATE

VENUE

EVENT

Thursday 08 December YEA Isobel Bett Open Tournament
Monday 05 December WOODEND Annette Wiber Memorial Open Tournament
Thursday 01 December BROADFORD Pat Dockery Challenge Bowl
Monday 28 November YEA DDGA Ladies 27 Hole Championships
Thursday 24 November HIDDEN VALLEY Hidden Valley Tournament
Monday 21 November LANCEFIELD Lancefield Tournament
Thursday 17 November SEYMOUR Seymour Tournament - Gwen Stammers Trophy
Friday 11 November KILMORE Kilmore Bowl & Jan Reeves Memorial Open Tournament
Monday 07 November EUROA DDGA Jean Wallder Bowl
Thursday 27 October MARYSVILLE Marysville Tournament
Thursday 20 October EUROA Euroa Bowl
Tuesday 18 October TRENTHAM Trentham Tournament
Tuesday 12 September STRATHBOGIE RWH 4BBB District Final
Tuesday 06 September TRENTHAM Trentham Falls Plate
Thursday 18 August AVENEL Avenel Tournament
Thursday 23 June AVENEL Avenel Silver Salver
Thursday 16 June EUROA Euroa Tournament
Thursday 02 June STRATHBOGIE Strathbogie Bowl
Thursday 19 May BROADFORD Broadford Tournament
Thursday 12 May YEA Yea Bowl
Thursday 21 April ALEXANDRA Alexandra Bowl
Thursday 14 April MARYSVILLE Sandy Wilson Memorial Bowl
Thursday 07 April ROMSEY Romsey Bowl
Monday 04 April SEYMOUR 2015 POTY Presentation & 4BBB
Thursday 31 March LANCEFIELD Mount William Cup
Thursday 10 March WOODEND Ruby McKenzie Salver
Monday 07 March KILMORE DDGA 18 Hole Foursomes
Thursday 03 March SEYMOUR Phyllis Williams Bowl
Thursday 25 February ALEXANDRA Alexandra Tournament & 2015 POTY Play-Off
Thursday 18 February HIDDEN VALLEY Hidden Valley Ladies Bowl

RETURN TO TOP

Results from the ISOBEL BETT TOURNAMENT
held at Yea on Thursday 08 December 2016

 Players: 43     SCR: 73     SLOPE: 122

 NB. Lightning stopped play. Results based on first 12 Holes completed by each player, then adjusted according to the par for that hole.


ISOBEL BETT TROPHY WINNER: ADRIENNE ANGLIN - YEA
A Grade Scratch Winner: Miranda Gill - Yea
A Grade Nett Winner: Millie Cumming - Mansfield
B Grade Scratch Winner: Irene Davey - Seymour
B Grade Nett Winner: Susan Inness - Broadford
C Grade Scratch Winner: Louise Leatham - Kew
C Grade Nett Winner: Margaret Blair - Marysville
NTP:  
2nd: Ricky Rickman - Seymour
11th:  
14th: Irene Davey - Seymour
18th:  
Player of the Year Points Not awarded
   
ISOBEL BETT TROPHY WINNER:

Adrianne Anglin, with John Bett


A, B & C Grade Scratch Winners:

Miranda Gill, Irene Davey, Louise Leatham
A, B & C Grade Handicap Winners:

Millie Cumming, Susan Inness, Margaret Blair
Thanks to Jan Wealands for the results & Glenda Woods for the photos  

RETURN TO TOP


Results from the ANNETTE WIBER MEMORIAL OPEN TOURNAMENT
held at Woodend on Monday 05 December 2016

 Players: 53     SCR: 70     SLOPE: 113


ANNETTE WIBER MEMORIAL TROPHY SCRATCH WINNER: HEATHER HARLEY (6) - KOORINGAL   78
A Grade Handicap Winner: Helen Dennett - Kilmore   83-12-71   cb   Kerry Peterson - Gisborne   82-11-71
B Grade Stableford Winner: Chris Doherty (19) - Woodend   33 pts
C Grade Stableford Winner: Florence Meyer (25) - Lancefield   33 pts
Vets Winner: Florence Meyer (25) - Lancefield   33 pts
Teams Event: 93 - Dale Stuart, Helen Dennett & Molly Bell
NTP:  
2nd: Irene Davey - Seymour
11th: Sue Byrne - Trentham
Player of the Year Points:   
  5.   Florence Meyer (25) - Lancefield   33 pts
  4.   Helen Dennett (12) - Kilmore   33 pts
  3.   Carole Mee (29) - Lancefield   33 pts
  2.   Veronica Maher (23) - Trentham   32 pts
  1.   Molly Bell (21) - Kilmore   32 pts
   

ANNETTE WIBER
MEMORIAL TROPHY WINNER:


Heather Harley


Small Teams:

Helen Dennett, Dale Stuart & Molly Bell

A Grade Winner:

Helen Dennett


B Grade Winner:

Chris Doherty


C Grade Winner:

Florence Meyer

Thanks to Glenda Woods for the results and photos  

RETURN TO TOP

Results from the PAT DOCKERY BOWL  
held at Broadford on Thursday 01 December 2016

 Players: 49     SCR: 73     SLOPE: 117


PAT DOCKERY BOWL WINNERS: ALEXANDRA (111) - KAY DUMBLETON (13)  31 pts, HELEN FINDLAY (20)  43 pts, SUE GREATOREX (20)  37 pts  
A Grade Winner: Sue McCall (15) - Seymour   41 pts
B Grade Winner: Susan Inness (24) - Broadford   41 pts
C Grade Winner: Jan Graefe (34) - Woodend   37 pts
Vets Event: Di Elliott (25) - Yea   39 pts
Teams Event: 109 - Jenny Coleman, Vicki Clements, Heather Jenkins
NTP:  
4th: Sue McCall - Seymour
9th: Coral May - Broadford
11th: Kay Dumbleton - Alexandra
16th: Janine Lunny - Whittlesea
Player of the Year Points:   
  5.   Helen Findlay (20) - Alexandra   43 pts
  4.   Sue McCall (15) - Seymour   41 pts
  3.   Jenny Coleman (21) - Marysville   40 pts
  2.   Di Elliott (25) - Yea   39 pts
  1.   Trish Grinter (18) - Kilmore   38 pts
   
PAT DOCKERY BOWL WINNERS:

Kay Dumbleton, Helen Findlay & Sue Greatorex


Vets Winner:

Di Elliott
A Grade Winner:

Sue McCall


B Grade Winner:

Susan Inness


C Grade Winner:

Jan Graefe
Thanks to Annette Zolnierczyk for the results and Glenda Woods for the photos  

RETURN TO TOP

Results from the DDGA 27 HOLE LADIES CHAMPIONSHIPS  
held at Yea on Monday 28 November 2016

 Players: 39     SCR: 72     SLOPE: 122


27 HOLE   
SCRATCH CHAMPIONSHIP: JESS PICKWICK (0) - KILMORE   109
Scratch Championship Runner Up: Emily Pell (3) - Seymour   119
Scratch B Grade: Jenny Coleman (22) - Marysville   138
Scratch C Grade: Veronica Maher (25) - Trentham   142
Handicap A Grade: Ricky Rickman (16) - Seymour  103 nett
Handicap B Grade: Vicki Clements (22) - Yea   106 nett
Handicap C Grade: Jill Banon (26) - Kilmore   104 nett
18 HOLE  
SCRATCH  -  CHAMPION OF CHAMPIONS: Jess Pickwick (0) - Kilmore   73
HANDICAP  -  MARY DOCKERY TROPHY: Sue Aurisch (42) - Yea   66 nett
Handicap A Grade: Sandy Wicking (13) - Kilmore   72 nett   cb   Dale Stuart (9) - Seymour
Handicap B Grade: Liz Gee (24) - Seymour   69 nett
Handicap C Grade: Sue Aurisch (42) - Yea   66 nett
NTP:  
2th: Sandy Wicking - Kilmore
11th: Dale Stuart - Seymour
14th: Jess Pickwick - Kilmore
18th: Veronica Maher - Trentham
   
From Left:

Jess Pickwick

Emily Pell

Jess Pickwick
 
From Left:

Jenny Coleman

Ricky Rickman

Vicki Clements

Jill Banon
From Left:

Veronica Maher

Sandy Wicking

Liz Gee

Sue Aurisch
Thanks to Glenda Woods for the results and the photos  

RETURN TO TOP



Results from the HIDDEN VALLEY TOURNAMENT
held on Thursday 24 November 2016

 Players: 30     SCR: 74     SLOPE: 129


OPEN SCRATCH WINNER: EMILY PELL (3) - SEYMOUR   85 
A Grade Scratch Winner: Dale Stuart (9) - Seymour   90
A Grade Handicap Winner: Chris Doherty - Woodend   97-21-76
B Grade Scratch Winner: Irene Davey (25) - Seymour   101
B Grade Handicap Winner: Di Elliott - Yea   106-27-79   cb   Judy Pearson - Alexandra   105-26-79
NTP:  
4th:  
9th:  
16th: Karen Sangster - Yea
18th: Chris Doherty - Woodend
Player of the Year Points:  
  5.   Chris Doherty - Woodend   97-21-76
  4.   Irene Davey - Seymour   101-25-76
  3.   Heather Jenkins - Marysville   102-74-78
  2.   Di Elliott - Yea   106-27-79
  1.   Judy Pearson - Alexandra   105-26-79
   

OPEN SCRATCH WINNER:

Emily Pell


A Grade Scratch Winner

Dale Stuart

 

A Grade Handicap Winner:

Chris Doherty


B Grade Scratch Winner:

Irene Davey


B Grade Handicap Winner:

Di Elliott

Thanks to Glenda Woods for the results & photos  

RETURN TO TOP

Results from the LANCEFIELD TOURNAMENT
held on Monday 21 November 2016

 Players: 40     SCR: 73     SLOPE: 116


A GRADE SCRATCH WINNER: HELEN DENNETT (13) - KILMORE   84
A Grade Handicap Winner: Chris Doherty - Woodend   91-19-72
B Grade Stableford Winner: Lesley Rundle (27) - Marysville   37 pts
B Grade Stableford Runner-Up: Robyn Stevens (36) - Lancefield   35 pts   cb   Kaylene Cruise (25) - Lancefield
NTP:  
3rd: Christine Schussler - Trentham
5th:  
11th: Loretta Matthews - Woodend
16th:  
18th:  
Player of the Year Points:   
  5.   Lesley Rundle (27) - Marysville   37 pts
  4.   Chris Doherty (19) - Woodend   36 pts
  3.   Vicki Clements (22) - Yea   34 pts
  2.   Sue Greatorex (20) - Alexandra   34 pts
  1.   Christine Schussler (26) - Trentham   34 pts
   

A Grade Scratch Winner:

Helen Dennett


A Grade Handicap Winner:

Chris Doherty

 

B Grade Handicap Winner:

Lesley Rundle


B Grade Handicap Runner-Up:

Robyn Stevens

 
Thanks to Glenda Woods for the results & photos  

RETURN TO TOP

Results from the SEYMOUR TOURNAMENT
held on Thursday 17 November 2016

 Players: 56     SCR: 72     SLOPE: 112


OPEN SCRATCH WINNER (GWEN STAMMERS TROPHY): EMILY PELL (3) - SEYMOUR   78 
A Grade Handicap Winner: Glenda Woods - Seymour   82-14-68
A Grade Handicap Runner-Up: Shirley Wright - Seymour   85-15-70
B Grade Handicap Winner: Susan Inness - Broadford   95-23-72
B Grade Handicap Runner-Up: Di Byrne - Seymour  93-20-73   cb   Di Stammers - Seymour   97-24-73
C Grade Stableford Winner: Wendy Gosden (34) - Romsey   42 pts
C Grade Stableford Runner-Up: Marilla Macauley (25) - Kialla   32 pts
Vets: Glenda Woods - Seymour   82-11-70
Teams Event:  
NTP:  
4th: Jenny Coleman - Marysville
6th: Dale Stuart - Seymour
12th: Dale Stuart - Seymour
17th: Vicki Clements - Yea
Player of the Year Points:   
  5.   Wendy Gosden - Romsey   42 pts
  4.   Susan Inness - Broadford   36 pts
  3.   Vicki Clements - Yea   34 pts
  2.   Jenny Coleman - Marysville   34 pts
  1.   Sandy Wicking - Kilmore   34 pts
   



WINNER OF THE
GWEN STAMMERS TROPHY:


Emily Pell

A GRADE Handicap Winner:

Glenda Woods


B GRADE Handicap Winner:

Susan Inness


C GRADE Handicap Winner:

Wendy Gosden

A GRADE Handicap Runner-Up:

Shirley Wright


B GRADE Handicap Runner-Up:

Di Byrne


C GRADE Handicap Runner-Up:

Marilla Macauley


Thanks to Glenda Woods for the results & photos  

RETURN TO TOP

Results from the KILMORE BOWL & JAN REEVES MEMORIAL OPEN TOURNAMENT  
held on Friday 11 November 2016

 Players: 55     SCR: 73     SLOPE: 126


OPEN SCRATCH WINNER: JANE FLETCHER (6) - SEYMOUR   79   Play-off   Jess Pickwick (0) - Kilmore   Sudden Death, 2 Holes
KILMORE BOWL WINNERS: TRENTHAM (100) - ANNE COOPER (26)  31 pts, VERONICA MAHER (27)  36 pts, CHRISTINE SCHUSSLER (28)  33 pts
A Grade Nett Winner: Glenda Woods - Seymour   88-16-72
B Grade Nett Winner: Veronica Maher - Trentham   99-27-72
C Grade Stableford Winner: Robyn Stevens (40) - Lancefield   38 pts
Teams Event: 104 - Jane Fletcher, Glenda Woods, Irene Davey
NTP:  
10th: Jess Pickwick - Kilmore
17th: Jess Pickwick - Kilmore
Player of the Year Points:   
  5.   Robyn Stevens (40) - Lancefield   38 pts
  4.   Kath Jekabsons (31) - Romsey   36 pts
  3.   Veronica Maher (27) - Trentham   36 pts
  2.   Glenda Woods (16) - Seymour   36 pts
  1.   Jane Fletcher (6) - Seymour   35 pts
   

OPEN SCRATCH WINNER:

Jane Fletcher


KILMORE BOWL WINNERS:

Veronica Maher, Chris Schussler & Anne Cooper


Play-off:

Jess Pickwick & Jane Fletcher

   

   ;

   

 

A Grade Winner:

Glenda Woods


B Grade Winner:

Veronica Maher


C Grade Winner:

Robyn Stevens

Thanks to Helen Dennett for the results and Glenda Woods for the photos  

RETURN TO TOP

Results from the JEAN WALLDER BOWL  
held at Euroa on Monday 07 November 2016

 Players: 37     SCR: 73     SLOPE: 122


JEAN WALLDER BOWL WINNERS: WOODEND (209) - CHRIS DOHERTY  88-20-68, ANDREA EACOTT  91-21-71, PAM BURTON  101-31-70
A Grade Winner: Helen Dennett - Kilmore   83-14-69
B Grade Winner: Levenia Redfern - Euroa   86-20-66
C Grade Winner: Sue Stoddart - Broadford   96-25-71
NTP:  
5th: Anne Burns - Avenel
8th: Lyn Carracher - Avenel
12th: Pam Burton - Woodend
17th: Chris Doherty - Woodend
   

JEAN WALLDER BOWL WINNERS:

Chris Doherty, Pam Burton & Andrea Eacott


NTP Winners:

Anne Burns, Chris Doherty, Lyn Carracher & Pam Burton

 

A Grade Winner:  Helen Dennett


B Grade Winner:  Levenia Redfern


C Grade Winner:  Sue Stoddart

Thanks to Glenda Woods for the results and & photos  

RETURN TO TOP

Results from the MARYSVILLE TOURNAMENT
held on Thursday 27 October 2016

 Players: 44     SCR: 74     SLOPE: 127


OPEN SCRATCH WINNER: JESS PICKWICK  (+1) - KILMORE   76
A Grade Handicap Winner: Gail Leigh - Marysville   81-10-71
A Grade Handicap Runner Up: Helen Dennett - Kilmore   89-15-74
B Grade Handicap Winner: Vicki Clements - Yea   98-24-74
B Grade Handicap Runner Up: Jenny Coleman - Marysville   99-22-77
C Grade Stableford Winner: Mary Sohlo (44) - RACV Healesville   44pts
C Grade Stableford Runner Up: Lauris Truscott (28) - Avenel   31 pts
Vets: Nancy Powne (35) - Alexandra   29 pts
Teams Event: 98 - Lyn Carracher, Vicki Clements, Lauris Truscott
NTP:  
4th: Jess Pickwick - Kilmore
9th: (2nd shot) Shelley Comerford - Mansfield
11th: Helen Findlay - Alexandra
18th: Jude Quinn - Mornington
Player of the Year Points:   
  5.   Vicki Clements (24) - Yea   35 pts
  4.   Helen Dennett (15) - Kilmore   35 pts
  3.   Glenda Woods (16) - Seymour   34 pts
  2.   Lyn Carracher (11) - Avenel   32 pts
  1.   Jess Pickwick (+1) - Kilmore   32 pts
   

OPEN SCRATCH WINNER:

Jess Pickwick


Small Teams:

Lauris Truscott, Vicki Clements
& Lyn Carracher

A Grade Handicap Winner:

Gail Leigh


B Grade Handicap Winner:

Vicki Clements


C Grade Stableford Winner:

Mary Sohlo

A Grade Handicap Runner Up:

Helen Dennett


B Grade Handicap Runner Up:

Jenny Coleman


C Grade Stableford Runner Up:

Lauris Truscott

Thanks to Glenda Woods for the results & photos  

RETURN TO TOP

Results from the EUROA BOWL  
held on Thursday 20 October 2016

 Players: 45     SCR: 73     SLOPE: 119


EUROA BOWL WINNERS: BROADFORD (96) - ANNETTE ZOLNIERCZYK (17)  31 pts, SANDRA O'CONNOR (21)  33 pts, SUE STODDART (25)  32 pts
A Grade Winner: Dale Stuart (9) - Seymour   35 pts
A Grade Runner-Up: Lyn Carracher (10) - Avenel   32 pts   cb   Freda Edwards (18) - Euroa
B Grade Winner: Adrianne Anglin (20) - Yea   34 pts
B Grade Runner-Up: Sandra O'Connor (21) - Broadford   33 pts
C Grade Winner: Vicki Clements (25) - Yea   35 pts
C Grade Runner-Up: Sue Stoddart (25) - Broadford   32 pts
Teams Event: 99 - Dale Stuart, Adrianne Anglin, Irene Davey
Vets: Dale Stuart (9) - Seymour   35 pts
NTP:  
8th: Millie Cumming - Mansfield
12th: Adrianne Anglin - Yea
18th: Gwen Prince - Kialla
Player of the Year Points:   
  5.   Dale Stuart (9) - Seymour   35 pts
  4.   Vicki Clements (25) - Yea   35 pts
  3.   Adrianne Anglin (23) - Yea   34 pts
  2.   Sandra O'Connor (21) - Broadford   33 pts
  1.   Lyn Carracher (10) - Avenel   32 pts
   

EUROA BOWL WINNERS:

Sandra O'Connor, Annette Zolnierczyk & Sue Stoddart


A Grade Winner:

Dale Stuart

A Grade Runner-Up:

Lyn Carracher


C Grade Winner:

Vicki Clements


C Grade Runner-Up:

Sue Stoddart

Thanks to Mandy Edwards for the results, and Dale Stuart & Chris Doherty for the photos  

RETURN TO TOP

Results from the TRENTHAM TOURNAMENT
held on Tuesday 18 October 2016

 Players: 35     SCR: 71     SLOPE: 118


A GRADE SCRATCH WINNER: SANDY WICKING (11) - KILMORE   90
A Grade Handicap Winner: Glenda Woods - Seymour   93-14-79   cb   Ricky Rickman - Seymour   94-15-79
B Grade Scratch Winner: Karen Dillon (21) - Gisborne   96
B Grade Handicap Winner: Christine Schussler - Trentham   104-26-78
C Grade Scratch Winner: Jan Baczynski (28) - Trentham   98
C Grade Handicap Winner: Kath Jekabsons - Romsey   104-29-75
Harry Barton Perpetual Trophy Winner: Jan Baczynski - Trentham   98-28-70
NTP:  
2nd: Karen Dillon - Gisborne
5th: Julie Hanson - Trentham
13th: Tania Cullinane - Hamilton
15th: Irene Davey - Seymour
Player of the Year Points:   
  5.   Kath Jekabsons - Romsey   104-29-75
  4.   Glenda Woods - Seymour   93-14-79
  3.   Sandy Wicking - Kilmore   90-11-79
  2.   Ricky Rickman - Seymour   94-15-79
  1.   Sue McCall - Seymour   97-16-81
   
HARRY BARTON PERPETUAL TROPHY WINNER

& C Grade Scratch Winner:


Jan Baczynski,

with Captain, Sue Byrne & President, Elaine Hanson


A Grade Scratch Winner:

Sandy Wicking


B Grade Scratch Winner:

Karen Dillon
A Grade Handicap Winner:

Glenda Woods


B Grade Handicap Winner

Christine Schussler


C Grade Handicap Winner

Kath Jekabsons



Thanks to Glenda Woods for the results and photos  

RETURN TO TOP

Results from the RWH 4BBB District Final  
held at Strathbogie on Monday 12 September 2016

 Players: 22     SCR: 74     SLOPE: 126


RWH 4BBB District Winners: Jan Hourigan (21) & Helen Clancy (27) - Kilmore   38 pts 
RWH 4BBB District Runners-Up: Dale Stuart (9) & Irene Davey (24) - Seymour   35 pts 
NTP:  
4th: Kay Dumbleton - Alexandra
8th: Dale Stuart - Seymour
15th: Dale Stuart - Seymour
17th: Bron Gunn - Kilmore
   

RWH 4BBB Winners & Runners-Up:

From Left:

Dale Stuart, Jan Hourigan, Helen Clancy
& Irene Davey

Thanks to Glenda Woods for the results and the photos  

RETURN TO TOP

Results from the TRENTHAM FALLS PLATE  
held on Tuesday 06 September 2016

 Players: 54     SCR: 71     SLOPE: 118


TRENTHAM FALLS PLATE WINNERS: MT XAVIER (88) - LIZ FRAWLEY (12)  32 pts, ANNE GLENWRIGHT (17)  30 pts, HEATHER GLOVER (26)  26 pts
A Grade Winner: Wendy Austin (16) - Goonawarra   30 pts
B Grade Winner: Adrianne Anglin (22) - Yea   32 pts
C Grade Winner: Di Rohde (27) - Lancefield   36 pts
NTP:  
2nd: Heather Glover - Mt Xavier
5th: Kath Jekabsons - Romsey
13th: Kay Dumbleton - Alexandra
15th: Liz Frawley - Mt Xavier
Player of the Year Points:   
  5.   Di Rohde (27) - Lancefield   36 pts
  4.   Adrianne Anglin (22) - Yea   32 pts
  3.   Wendy Gosden (34) - Romsey   31 pts 
  2.   Trish Grinter (17) - Kilmore   30 pts
  1.   Heather Jenkins (21) - Marysville   30 pts
   
TRENTHAM FALLS PLATE WINNERS:

Anne Glenwright, Liz Frawley & Heather Glover
A Grade Winner:

Wendy Austin


B Grade Winner:

Adrianne Anglin


C Grade Winner:

Di Rohde
 
Thanks to Glenda Woods for the results & photos  

RETURN TO TOP

Results from the AVENEL TOURNAMENT  
held on Thursday 18 August 2016

 Players: 34     SCR: 75     SLOPE: 125


A GRADE SCRATCH WINNER: GAIL LEIGH (10) - MARYSVILLE   88
A Grade Handicap Winner: Marg Fahey (18) - Alexandra   29 pts   cb   Sue McCall (17) - Seymour
B Grade Stableford Winner: Irene Davey (24) - Seymour   36 pts
B Grade Stableford Runner-Up: Vicki Clements (23) - Yea   34 pts
C Grade Stableford Winner: Lesley Rundle (28) - Marysville   32 pts
C Grade Stableford Runner-Up: Kath Keating (26) - Woodend   30 pts
Vets: Lyn Wells (24) - Gisborne   33 pts
Teams Event: 101 - Gail Leigh, Vicki Clements, Irene Davey
NTP:  
5th: Di Dixon - Kilmore
8th: Liz Gee - Seymour
14th: Kerry Peterson - Gisborne
18th:  
Player of the Year Points:   
  5.   Irene Davey (24) - Seymour   36 pts
  4.   Vicki Clements (23) - Yea   34 pts
  3.   Lesley Rundle (28) - Marysville   32 pts
  2.   Di Elliott (25) - Yea   31 pts
  1.   Gail Leigh (10) - Marysville   31 pts
   
OPEN SCRATCH WINNER:

 Gail Leigh


President: Marlene Hull

& Captain: Lyn Carracher
A, B & C Grade Handicap Winners:

Marg Fahey, Irene Davey, Lesley Rundle
B & C Grade Handicap Runners-Up
& Vets Winner:


Vicki Clements, Kath Keating & Lyn Wells
Thanks to Lyn Carracher for the results and Glenda Woods for the photos  

RETURN TO TOP

Results from the MABEL VEARING SILVER SALVER
held at Avenel on Thursday 23 June 2016

 Players: 27     SCR: 75     SLOPE: 125


MABEL VEARING SILVER SALVER WINNERS: YARRAWONGA/MULWALA (82) - PAT COOK (17)  24 pts, JULIE TRASK (18)  27 pts, RUTH ANDREWS (36)  31 pts
A Grade Winner: Gail Leigh (11) - Marysville    34 pts
B Grade Winner: Helen Findlay (20) - Alexandra   32 pts
C Grade Winner: Lauris Truscott (30) - Avenel   35 pts
Teams Event: 83 - Ricky Rickman, Freda Edwards & Lauris Truscott
Vets: Gail Leigh (11) - Marysville    34 pts
NTP:  
5th: Gail Leigh - Marysville
18th: Sue McCall - Seymour
Player of the Year Points:   
  5.   Gail Leigh (11) - Marysville    34 pts
  4.   Helen Dennett (13) - Kilmore   32 pts
  3.   Helen Findlay (20) - Alexandra   32 pts
  2.   Leanne Hawkey (40) - Euroa   28 pts
  1.   Sandra O'Connor (22) - Broadford   28 pts
   
MABEL VEARING SILVER SALVER WINNERS:

Ruth Andrews, Julie Trask, Pat Cook


A, B & C Grade Winners:

Helen Findlay, Lauris Truscott & Gail Leigh
  
Thanks to Lyn Carracher for the results and photos  

RETURN TO TOP

Results from the EUROA TOURNAMENT
held on Thursday 16 June 2016

 Players: 46     SCR: 72     SLOPE: 116


H. J. GOLDSWORTH TROPHY WINNER: DI BYRNE (18) - SEYMOUR   73 nett
A Grade Scratch Winner: Emily Pell (4) - Seymour   78
A Grade Handicap Winner: Di Byrne - Seymour   91-18-73
B Grade Scratch Winner: Linda Combrink (19) - Euroa   93
B Grade Handicap Winner: Karen Sangster - Yea   101-24-77
C Grade Scratch Winner: Janette Haywood (28) - Hilltop   103
C Grade Handicap Winner: Leanne Hawkey - Euroa   114-39-75
Vets: Di Byrne - Seymour   91-18-73
Teams Event: ??? -
NTP:  
5th: Linda Combrink - Euroa
8th: Di Byrne - Seymour
12th: Gayle Steers - Shepparton
18th: Sandi Scapin - Kyabram Parkland
Player of the Year Points:   
  5.   Di Byrne - Seymour   91-18-73
  4.   Emily Pell - Seymour   78-04-74
  3.   Gail Leigh - Marysville   85-11-74
  2.   Karen Sangster - Yea   101-24-77
  1.   Adrianne Anglin - Yea   98-19-79
   
H. J. GOLDSWORTHY TROPHY,
A GRADE HANDICAP & VETS WINNER:


Di Byrne with Captain, Michelle Thomson


A Grade Scratch Winner: 

Emily Pell
Thanks to Mandy Edwards for the results and photos  

RETURN TO TOP

Results from the STRATHBOGIE BOWL
held on Thursday 02 June 2016

Players: 44     SCR: 74     SLOPE: 126


STRATHBOGIE BOWL WINNERS: SHEPPARTON (94) - ERANE GOODMAN (18)  28 pts, MANDY FARAM (20)  33 pts, SUZY PHILLIPS-LIMON (34)  33 pts
A Grade Winner: Dale Stuart (7) - Seymour   35 pts
B Grade Winner: Jenny Coleman (19) - Marysville   34 pts
C Grade Winner: Jan Wealands (29) - Yea   37 pts
Vets Winner: Dale Stuart (7) - Seymour   35 pts
Small Teams: 106 - Dale Stuart, Jenny Coleman, Jan Wealands
NTP:  
4th: Lyn Carracher - Avenel
8th: Dale Stuart - Seymour
15th: Gail Leigh - Marysville
17th: Gail Leigh - Marysville
Player of the Year Points:   
  5.   Jan Wealands (29) - Yea   37 pts
  4.   Dale Stuart (7) - Seymour   35 pts
  3.   Jenny Coleman (19) - Marysville   34 pts
  2.   Ricky Rickman (15) - Seymour   33 pts
  1.   Margaret Blair (34) - Marysville   33 pts
   
STRATHBOGIE BOWL WINNERS:

Suzy Phillips-Limon, Mandy Faram, Erane Goodman
 
Thanks to Ria Pearce for the results & Kristen Moore for the photos  

RETURN TO TOP

Results from the BROADFORD TOURNAMENT  
held on Thursday 19 May 2016

 Players: 44     SCR: 73     SLOPE: 117


OPEN CHAMPION: EMILY PELL (4) - SEYMOUR   76
A Grade Winner: Ricky Rickman (13) - Seymour   73 nett
A Grade Runner-Up: Glenda Woods (13) - Seymour   74 nett
B Grade Winner: Irene Davey (22) - Seymour   33 pts   cb
B Grade Runner-Up: Susan Inness (20) - Broadford   33 pts
  cb   Sue Stoddart (20) - Broadford, Sandra O'Connor (21) - Broadford, Pam Jarvis (22) - Seymour
C Grade Winner: Yvonne Jordan (40) - Broadford   38 pts   cb
C Grade Runner-Up: Bev Bellman (28) - Marysville   37 pts
Vets: Aileen Dundon (28) - Whittlesea   36 pts
NTP:  
4th: Marg Fahey - Alexandra
9th: Eleanor Barns - Strathbogie
11th: Emily Pell - Seymour
18th: Sue McCall - Seymour
Player of the Year Points:   
  5.   Bev Bellman (28) - Marysville   37 pts
  4.   Emily Pell (4) - Seymour   36 pts
  3.   Robyn Stevens (38) - Lancefield   34 pts
  2.   Glenda Woods (13) - Seymour   34 pts
  1.   Irene Davey (22) - Seymour   33 pts
   


OPEN CHAMPION:   Emily Pell


Irene Davey with Captain, Annette Zolnierczyk & President, Eve Hastie
 

A Grade Winner:  Ricky Rickman

B Grade Winner:  Irene Davey

C Grade Winner:  Yvonne Jordan

 

A Grade Runner-Up:  Glenda Woods

B Grade Runner-Up:  Susan Inness

C Grade Runner-Up:  Bev Bellman

Thanks to Annette Zolnierczyk for the results and Glenda Woods for the photos  

RETURN TO TOP

Results from the YEA BOWL
held on Thursday 12 May 2016

 Players: 54     SCR: 72     SLOPE: 122


YEA BOWL WINNERS YEA (96) - ADRIANNE ANGLIN (19)  30 pts, VICKI CLEMENTS (21)  33 pts, DI ELLIOTT (23)  33 pts
A Grade Winner: Lyn Carracher (10) - Avenel   33 pts   cb
A Grade Runner-Up: Dale Stuart (8) - Seymour   33 pts
B Grade Winner: Louise Ball (25) - Gisborne   34 pts
B Grade Runner-Up: Di Elliott (23) - Yea   33 pts   cb   Vicki Clements (21) - Yea
C Grade Winner: Barbara Vaughan (38) - Healesville   34 pts   cb
C Grade Runner-Up: Cheryl Payne (31) - Seymour   34 pts   cb   Yvonne Jordan (42) - Broadford
Teams: 98 - Lyn Carracher, Glenda Woods, Vicki Clements
NTP:  
14th:  Annette Zolnierczyk - Broadford
18th:  Cheryl Payne - Woodend
Player of the Year Points:  
  5.   Cheryl Payne (31) - Seymour   34 pts
  4.   Yvonne Jordan (42) - Broadford   34 pts
  3.   Lyn Carracher (10) - Avenel   33 pts
  2.   Dale Stuart (8) - Seymour   33 pts
  1.   Jenni Vennell (28) - Lancefield   32 pts
   
 

YEA BOWL WINNERS:

Di Elliott, Vicki Clements & Adrianne Anglin

 

A Grade Winner:  Lyn Carracher


B Grade Winner:  Louise Ball


C Grade Winner:  Barbara Vaughan

Thanks to Jan Wealands for the results & Glenda Woods for the photos  

RETURN TO TOP

Results from the ALEXANDRA BOWL  
held on Thursday 21 April 2016

 Players: 54     SCR: 72     SLOPE: 125


ALEXANDRA BOWL WINNERS: ALEXANDRA (110) - SUE GREATOREX (22)  43 pts, BRENDA LOPEZ (23)  30 pts, JENNY FISHER (26)  37 pts
A Grade Winner: Marg Fahey (15) - Alexandra   38 pts
B Grade Winner: Jenny Coleman (19) - Marysville   39 pts   cb   Pat Ferris (22) - Seymour, Dawne Cann (23) - Alexandra
C Grade Winner: Bev Bellman (31) - Marysville   42 pts
Senior Vets:  
Junior Vets:  
Teams: 114 - Jenny Coleman, Jenny Fisher, Jan Wealands
NTP:  
2nd: Pat Ferris - Seymour
5th: Jan Hourigan - Kilmore
7th: Helen Hill - Strathbogie
18th: Jenny Fisher - Alexandra
Player of the Year Points:   
  5.   Bev Bellman (31) - Marysville   42 pts
  4.   Jenny Coleman (19) - Marysville   39 pts
  3.   Pat Ferris (22) - Seymour   39 pts
  2.   Wendy Nicholas (27) - Lancefield   38 pts
  1.   Jan Wealands (32) - Yea   38 pts
   


ALEXANDRA BOWL WINNERS:

Jenny Fisher, Sue Greatorex & Brenda Lopez


Teams Event:

Jan Wealands, Jenny Fisher & Jenny Coleman
A Grade Winner:

Marg Fahey


B Grade Winner:

Jenny Coleman


C Grade Winner:

Bev Bellman


Life Member:

Gwenda Martin
Thanks to Glenda Woods for the results & photos  

RETURN TO TOP

Results from the SANDY WILSON MEMORIAL BOWL
held at Marysville on Thursday 16 April 2016

 Players: 79     SCR: 74     SLOPE: 127


SANDY WILSON MEMORIAL BOWL WINNERS: GISBORNE (102) - LYN WELLS (20)  30 pts, MARG POWER (22)  34 pts, LINDA FREW (27)  38 pts
A Grade Winner: Di Byrne (17) - Seymour   37 pts   cb
A Grade Runner Up: Lyn Carracher (11) - Avenel   37 pts
B Grade Winner: Linda Frew (27) - Gisborne   38 pts
B Grade Runner Up: Vicki Clements (22) - Yea   36 pts
C Grade Winner: Glenis Skinner (28) - Mansfield   40 pts
C Grade Runner Up: Margaret Blair (36) - Marysville   34 pts
Vets: Glenis Skinner (28) - Mansfield   40 pts
Teams Event: 109 - Millie Cumming, Patsy Smiles, Glenis Skinner - Mansfield
NTP:  
4th: Heather Jenkins - Marysville
9th (2nd shot): Dale Stuart - Seymour
11th: Sue McCall - Seymour
18th: Millie Cumming - Mansfield
Player of the Year Points:   
  5.   Di Byrne (17) - Seymour   37 pts
  4.   Lyn Carracher (11) - Avenel   37 pts
  3.   Dale Stuart (9) - Seymour   36 pts
  2.   Vicki Clements (22) - Yea   36 pts
  1.   Liz Gee (24) - Seymour   35 pts
   
SANDY WILSON MEMORIAL BOWL WINNERS:

Marg Power, Lyn Wells & Linda Frew


A Grade Winner:

Di Byrne


B Grade Winner:


Linda Frew


C Grade Winner:


Glenis Skinner

A Grade Runner-Up:

Lyn Carracher


B Grade Runner-Up:


Vicki Clements


C Grade Runner-Up:


Margaret Blair

Thanks to Lesley Rundle for the results & Glenda Woods for the photos  

RETURN TO TOP

Results from the ROMSEY BOWL
held on Thursday 07 April 2016

 Players: 49     SCR: 73     SLOPE: 119


ROMSEY BOWL WINNERS: TRENTHAM (96)  -  MARY CAMPBELL (17)  33 pts,  RHONDA BRADLEY (23)  33 pts, MARY BYSOUTH (33)  30 pts
A Grade Handicap Winner: Glenda Woods (12) - Seymour   34 pts
B Grade Handicap Winner: Rhonda Bradley (23) - Trentham   33 pts
C Grade Handicap Winner: Margaret Blair (35) - Marysville   32 pts
Teams Event: 96 - Glenda Woods, Mary Campbell, Chris Doherty
NTP:  
3rd: Sonja Schuerman - Woodlands
15th: Vicki Clements - Yea
Player of the Year Points:   
  5.   Glenda Woods (12) - Seymour   34 pts
  4.   Mary Campbell (17) - Trentham   33 pts
  3.   Rhonda Bradley (23) - Trentham   33 pts
  2.   Sue McCall (14) - Seymour   33 pts 
  1.   Margaret Blair (35) - Marysville   32 pts
   
ROMSEY BOWL WINNERS:

Rhonda Bradley, Mary Campbell
& Mary Bysouth


Life Member:

Leila Beasley
 

A Grade Winner:

Glenda Woods


B Grade Winner:

Rhonda Bradley


C Grade Winner:

Margaret Blair

Thanks to Lorraine Robb for the results and Glenda Woods for the photos  

RETURN TO TOP

Results from the DDGA PLAYER of the YEAR 4BBB  
held at Seymour on Monday 04 April 2016

 Players: 44     SCR: 72     SLOPE: 112


2015 PLAYER OF THE YEAR: SHARON CRESSWELL - SEYMOUR
4BBB A Grade Winners: Jenny Coleman & Helen Howard - Marysville   42 pts   cb   Dale Stuart & Sharon Cresswell - Seymour
4BBB B Grade Winners: Jenni Vennell & Robyn Stevens - Lancefield   40 pts 
     cb   Di Byrne & Dilva Grattan - Seymour, Pat Ferris & Di Lemon - Seymour
NTP:  
4th: Robyn Stevens - Lancefield
6th: Bron Gunn - Kilmore
12th: Gail Leigh - Marysville
17th: Gail Leigh - Marysville
   

2015 PLAYER OF THE YEAR:

SHARON CRESSWELL




DDGA Ladies Captain:
 Helen Findlay


DDGA President:
 Sue McCall with Sharon Cresswell

Thanks to Helen Findlay for the results and Glenda Woods for the photos
and apologies from Glenda's camera for losing all the other photos
 

RETURN TO TOP

Results from the MOUNT WILLIAM CUP  
held at Lancefield on Thursday 24 March 2016

 Players: 62     SCR: 73     SLOPE: 116


MT WILLIAM CUP WINNERS: LANCEFIELD (108) - FLORENCE MEYER (22)  34 pts, KAYLENE CRUISE (26)  37 pts, SHEENA CARTER (30)  37 pts
A Grade Winner: Glenda Woods (12) - Seymour   37 pts   cb   Helen Dennett (13) - Kilmore
B Grade Winner: Marion Craig (23) - Melton Valley   37 pts
C Grade Winner: Jenni Vennell (28) - Lancefield   37 pts
Vets: Marion Craig (23) - Melton Valley   37 pts
Teams Event: 108 - Helen Dennett, Florence Meyer, Kaylene Cruise
NTP:  
3rd: Shirley Wright - Seymour
5th: Kaylene Cruise - Lancefield
11th: Marion Craig - Melton Valley
16th: Kathy Keating - Woodend
18th: Helen Findlay - Alexandra
Player of the Year Points:   
  5.   Glenda Woods (12) - Seymour   37 pts
  4.   Heather Jenkins (19) - Marysville   35 pts
  3.   Bron Gunn (19) - Kilmore   35 pts
  2.   Jan Graefe (31) - Woodend   35 pts
  1.   Cheryl Garner (17) - Woodend   35 pts
   

MOUNT WILLIAM CUP WINNERS:

Florence Meyer, Sheena Carter
& Kaylene Cruise

 

A Grade Winner:

Glenda Woods
with President, Florence Meyer
& Captain, Do Rohde


B Grade Winner:

Marion Craig


C Grade Winner:

Jenni Vennell

Thanks to Glenda Woods for the results & photos  

RETURN TO TOP

Results from the RUBY McKENZIE SALVER  
held at Woodend on Thursday 10 March 2016

 Players: 38     SCR: 68     SLOPE: 113


RUBY McKENZIE SALVER WINNERS: KOORINGAL (97) - DENISE DOOLAN (20)  34 pts, WENDY BARNES (20)  32 pts, MARY ROBERTSON (23)  31 pts
A Grade Winner: Veronica Sullivan (17) - Woodend   37 pts
B Grade Winner: Helen Howard (20) - Marysville   35 pts
C Grade Winner: Kaylene Cruise (27) - Lancefield   35 pts
Vets: Margaret Power (20) - Gisborne   34 pts
Teams Event: 104 - Veronica Sullivan, Denise Doolan, Wendy Barnes
NTP:  
2nd: Nerryll Jennings - Hidden Valley
11th: Kathy Rindfleish - Goonawarra
Player of the Year Points:   
  5.   Kaylene Cruise (27) - Lancefield   35 pts
  4.   Helen Howard (20) - Marysville   35 pts
  3.   Carole Mee (30) - Lancefield   33 pts
  2.   Jill Banon (20) - Kilmore   32 pts
  1.   Sandy Wicking (10) - Kilmore   32 pts
   


Ruby McKenzie Salver Winners:


Denise Doolan, Wendy Barnes
  & Mary Robertson

 
A Grade Winner:

Veronica Sullivan


B Grade Winner:

Helen Howard


C Grade Winner:

Kaylene Cruise


Vets Winner:

Margaret Power
Thanks to Dale Stuart for the results and photos  

RETURN TO TOP

Results from the DDGA 18 HOLE LADIES FOURSOMES
held at Kilmore on Monday 07 March 2016

 Players: 34     SCR: 73     SLOPE: 126


M. PETERSEN PERPETUAL TROPHY WINNERS: SHIRLEY WRIGHT & RICKY RICKMAN - SEYMOUR   82
18 Hole Foursomes Runners-Up: Emily Pell & Sharon Cresswell - Seymour   83
18 Hole Foursomes Handicap Winners: Robin Holland & Pia Wanneck - Kilmore   94 - 22.5 - 71.5   cb
18 Hole Foursomes Handicap Runners-Up: Jan Hourigan & Helen Clancy - Kilmore   94 - 22.5 - 71.5
NTP:  
10th: Emily Pell - Seymour
17th: Glenda Woods - Seymour
   
18 HOLE FOURSOMES SCRATCH WINNERS:

Shirley Wright & Ricky Rickman


18 Hole Foursomes Scratch Runners-Up:

Emily Pell & Sharon Cresswell
 

18 Hole Foursomes Handicap Winners:

Robin Holland & Pia Wanneck


18 Hole Foursomes Handicap Runners Up:

Helen Clancy & Jan Hourigan


Life Member, Judy Rothe

Thanks to Helen Findlay for the results and Glenda Woods for the photos

RETURN TO TOP

Results from the PHYLLIS WILLIAMS BOWL  
held at Seymour on Thursday 03 March 2016

 Players: 61     SCR: 72     SLOPE: 112


PHYLLIS WILLIAMS BOWL WINNERS: SHEPPARTON (113) - NORMA POLLOCK (18)  38 pts, SHIREEN MOORE (18)  34 pts, JULIE HARRIS (20)  41 pts
A Grade Winner: Dale Stuart (7) - Seymour   39 pts
B Grade Winner: Lyn Wells (19) - Gisborne   39 pts
C Grade Winner: Margaret Blair (36) - Marysville   44 pts
Vets: Margaret Blair (36) - Marysville   44 pts
Teams Event: 120 - Dale Stuart, Ricky Rickman, Pam Jarvis
NTP:  
4th: Marg Fahey - Alexandra
6th:  
12th:  
17th: Ricky Rickman - Seymour
Player of the Year Points:   
  5.   Margaret Blair (36) - Marysville   44 pts
  4.   Lyn Wells (19) - Avenel   39 pts
  3.   Sandy Wicking (11) - Kilmore   37 pts
  2.   Lyn Carracher (10) - Avenel   36 pts
  1.   Lorraine Robb (29) - Romsey   36 pts
   

PHYLLIS WILLIAMS BOWL WINNERS:

 Julie Harris, Norma Pollock, Shireen Moore


Small Teams:

 Pam Jarvis, Ricky Rickman, Dale Stuart

       
 

A Grade Winner:

 Dale Stuart


B Grade Winner:

 Lyn Wells


C Grade Winner:

 Margaret Blair


Thanks to Glenda Woods for the photos & results  

RETURN TO TOP

Results from the RUSS STILLMAN PERPETUAL TROPHY  
held at Alexandra on Thursday 25 February 2016

 Players: 49     SCR: 72     SLOPE: 125


RUSS STILLMAN PERPETUAL TROPHY - SCRATCH WINNER: DALE STUART (7) - SEYMOUR   80
A Grade Handicap Winner: Jenny Coleman - Marysville   89-18-71
A Grade Handicap Runner-up: Marg Fahey - Alexandra   85-14-71
B Grade Handicap Winner: Marie Stace - Alexandra   91-23-68
B Grade Handicap Runner-up: Helen Findlay - Alexandra   90-21-69
C Grade Handicap Winner: Maureen Warrener - Woodend   98-32-66
C Grade Handicap Runner-up: Kaylene Cruise - Lancefield   98-30-68
Teams Event: 211 - Kaylene Cruise, Maureen Warrener, Sheena Carter
Senior Vets: Mor Gale - Alexandra   97-29-68
Junior Vets: Kaylene Cruise - Lancefield   98-30-68
NTP:  
2nd: Barb Doyle - Alexandra
5th: Dale Stuart - Seymour
12th: Kaylene Cruise - Lancefield
18th: Maureen Warrener - Woodend
Player of the Year Points:   
  5.   Maureen Warrener - Woodend   98-32-66
  4.   Kaylene Cruise - Lancefield   98-30-68
  3.   Margaret Blair - Marysville   111-41-70
  2.   Sharon Cresswell - Seymour   93-23-70
  1.   Heather Jenkins - Marysville   91-21-70
   
 

RUSS STILLMAN PERPETUAL
TROPHY WINNER:


 Dale Stuart


Players in 2015 POTY Play-Off:

 Mary Campbell, Chris Doherty
  & Sharon Cresswell


2015 POTY Winner:

 Sharon Cresswell
  with Captain, Helen Findlay


 

A Grade Handicap Winner:

 Jenny Coleman



B Grade Handicap Winner:

 Marie Stace

 with President, Marion Nicholson
  & Captain, Kay Dumbleton


C Grade Handicap Winner:

 Maureen Warrener

 

 

A Grade Handicap Runner-Up:

 Marg Fahey


B Grade Handicap Runner-Up:

 Helen Findlay


C Grade Handicap Runner-Up:

 Kaylene Cruise


Senior Vets Winner:

 Mor Gale

Thanks to Kay Dumbleton for the results  

RETURN TO TOP


Results from the HIDDEN VALLEY BOWL  
held on Thursday 18 February 2016

 Players: 54     SCR: 74     SLOPE: 129


HIDDEN VALLEY BOWL WINNERS: GISBORNE (107) - KERRY PETERSON (12)  39 pts, LYN WELLS (22)  39 pts, LOUISE BALL (26)  29 pts
A Grade Winner: Kerry Peterson (12) - Gisborne   39 pts
B Grade Winner: Lyn Wells (22) - Gisborne   39 pts
C Grade Winner: Debbie Angelinos (31) - Hidden Valley   37 pts
Player of the Year Points:   
  5.   Lyn Wells (22) - Avenel   39 pts
  4.   Marion Nicholson (38) - Alexandra   35 pts
  3.   Andrea Eacott (25) - Woodend   35 pts
  2.   Di Brennan (28) - Lancefield   35 pts
  1.   Annette Smith (18) - Euroa   35 pts
   
HIDDEN VALLEY BOWL WINNERS:

Lyn Wells, Louise Ball & Kerry Peterson


C Grade Winner:

Debbie Angelinos
Thanks to Geoff Gallasch for the results & Glenda Woods for the photos  

RETURN TO TOP

Page last updated 04 January 2017