Home  

 

ENTRY FORMS (where available) for Womens Tournaments and Bowls can be obtained
from both the Combined Syllabus and the DDGA Calendar.

RESULTS can be accessed by clicking on the specific VENUE in the Summary Table below.


SUMMARY OF 2022 TOURNAMENTS & BOWLS

DATE

VENUE

EVENT

Thursday 19 May YEA Yea Bowl
Thursday 12 May EUROA Euroa Tournament
Thursday 28 April ALEXANDRA Alexandra Tournament
Thursday 21 April BROADFORD Broadford Tournament
Monday 11 April YEA DDGA Jean Wallder Bowl
Thursday 07 April ROMSEY Romsey Bowl
Thursday 31 March SEYMOUR Phyllis Williams Memorial Bowl
Thursday 24 March MARYSVILLE Sandy Wilson Memorial Bowl
Thursday 17 March KILMORE Kilmore Bowl
Thursday 10 March WOODEND Ruby McKenzie Salver
Thursday 03 March LANCEFIELD Lancefield Tournament
Thursday 24 February ALEXANDRA Alexandra Bowl
Thursday 17 February HIDDEN VALLEY Hidden Valley Bowl


Results from the YEA BOWL
held on Thursday 19 May 2022

 Players: 66     SCR: 72     SLOPE: 122


YEA BOWL WINNERS LANCEFIELD (94) - KAYLENE CRUISE (23)  27 pts, ANNE ROBINSON (31)  37 pts, SHEENA FLENTJAR (35)  30 pts
A Grade Winner: Lisa Caines (16) - Seymour   34 pts   cb   Ruth Worland (16) - Alexandra
B Grade Winner: Karen Sangster (24) - Yea   34 pts
C Grade Winner: Jillian Chandler (29) - Marysville   36 pts   cb   Meryl Connell (27) - Yea
Teams: 104 - Lisa Caines, Jillian Chandler, Ruth Worland
NTP:  
2nd: Barb Doyle - Alexandra
11th:  
14th: Irene Davey - Seymour
18th: Gail Leigh - Marysville
Player of the Year Points:  
  5.   Anne Robinson (31) - Lancefield   37 pts
  4.   Jillian Chandler (29) - Marysville   36 pts
  3.   Lisa Caines (16) - Seymour   34 pts
  2.   Ruth Worland (16) - Alexandra   34 pts
  1.   Ria Pearce (20) - Strathbogie   33 pts
   
 

YEA BOWL WINNERS:

Anne Robinson, Kaylene Cruise
& Sheena Flentjar


Small Teams:

Lisa Caines, Jillian Chandler
& Ruth Worland

 

A Grade Winner:  
Lisa Caines


B Grade Winner:  
Karen Sangster


C Grade Winner:  
Jillian Chandler


Captain:  
Jan Wealands

Thanks to Jan Wealands for the results & Glenda Woods for the photos  

RETURN TO TOP

Results from the EUROA TOURNAMENT
held on Thursday 12 May 2022

 Players: 50      SCR: 72     SLOPE: 116


H. J. GOLDSWORTH TROPHY WINNER: RUTH WORLAND (17) - ALEXANDRA   71 nett
A Grade Scratch Winner: Ruth Worland (17) - Alexandra   88
A Grade Handicap Winner: Adrianne Anglin - Yea   89-11-78
B Grade Scratch Winner: Glenda Woods (18) - Seymour   93
B Grade Handicap Winner: Sue McCall - Seymour   98-22-76
C Grade Scratch Winner: Jillian Chandler (28) - Marysville   106
C Grade Handicap Winner: Dee McMartin - Euroa   113-37-76
Vets: Sue McCall - Seymour   98-22-76
Teams Event: 240 - Gail Leigh, Vicki Clements, Bev Bellman
NTP:  
5th: Helen Findlay - Alexandra
8th: Gail Leigh - Marysville
12th: Gayle Steers - Shepparton
18th: Nola Dalton - Numurkah
Player of the Year Points:   
  5.   Ruth Worland - Alexandra   88-17-71
  4.   Glenda Woods - Seymour   93-18-75
  3.   Sue McCall - Seymour   98-22-76
  2.   Vicki Clements - Yea   100-22-78
  1.   Jillian Chandler - Marysville   106-28-78
   
H.J. Goldsworthy Trophy
and A Scr Winner:


Ruth Worland


B Grade Scratch Winner:

Glenda Woods


B Grade Hcp Winner:

Sue McCall


C Grade Scratch Winner:

Jillian Chandler


C Grade Hcp Winner:

Dee McMartin


Captain:

Sarah Bullen




Small Teams:

Vicki Clements, Gail Leigh,

& Bev Bellman


Vets Winner:

Sue McCall


Thanks to Glenda Woods for the results and photos  

RETURN TO TOP

Results from the RUSS STILLMAN PERPETUAL TROPHY  
held at Alexandra on Thursday 28 April 2022

 Players: 39     SCR: 72     SLOPE: 125


RUSS STILLMAN PERPETUAL TROPHY - SCRATCH WINNER: GAIL LEIGH (9) - MARYSVILLE   83
A Grade Handicap Winner: Lisa Caines - Seymour   91-17-74  
B Grade Scratch Winner: Jenny Hartley (19) - Romsey   89
B Grade Handicap Winner: Brenda Lopez - Alexandra   93-26-67
C Grade Scratch Winner: Di Elliott (28) - Yea   100
C Grade Handicap Winner: Katie Pilbrow - Mansfield   ???-??-71
Teams Event: 215 - Glenda Woods, Jenny Hartley, Jillian Chandler
Vets: Brenda Lopez - Alexandra   93-26-67
NTP:  
2nd:  
5th: Ruth Worland - Alexandra
7th: Irene Davey - Seymour
12th: Marion Williamson - Alexandra
18th: Jen Le Cerf - Seymour
Player of the Year Points:   
  5.   Jenny Hartley - Romsey   89-19-70
  4.   Margaret Blair - Marysville   104-32-72
  3.   Jillian Chandler - Marysville   104-32-72
  2.   Di Elliott - Yea   100-28-72
  1.   Karen Sangster - Yea   98-26-72
   
RUSS STILLMAN PERPETUAL
TROPHY WINNER:


Gail Leigh


Club Historian:

Elizabeth Goss

B Grade Scratch Winner:

Jenny Hartley



C Grade Scratch Winner:

Di Elliott


Captain:

Helen Findlay
A Grade Handicap Winner:

Lisa Caines


B Grade Handicap Winner:

Brenda Lopez


C Grade Handicap Winner:

Katie Pilbrow
Thanks to Glenda Woods for the photos and results  

RETURN TO TOP


Results from the BROADFORD TOURNAMENT  
held on Thursday 21 April 2022

 Players: 40     SCR: 73     SLOPE: 117


OPEN CHAMPION: LINDA MARCHESI (7) - TRENTHAM   83   Play Off (1st Hole)   Mary Campbell (12) - Broadford
A Grade Winner: Mary Campbell (12) - Broadford   71 nett
A Grade Runner-Up: Cheryle Andersen (9) - Kilmore   75 nett
B Grade Winner: Helen Howard (22) - Marysville   72 nett
B Grade Runner-Up: Irene Davey (20) - Seymour   75 nett
C Grade Winner: Bev Bellman (33) - Marysville   73 nett
C Grade Runner-Up: Viv Cordell (33) - Broadford   74 nett
Vets: Marg Fahey (13) - Alexandra   79 nett
NTP:  
4th:  
9th:  
11th: Jenny Hartley - Romsey
18th: Ricky Rickman - Seymour
Player of the Year Points:   
  5.   Helen Howard (22) - Marysville   72 nett
  4.   Bev Bellman (33) - Marysville   73 nett
  3.   Irene Davey (20) - Seymour   75 nett
  2.   Cheryle Andersen (9) - Kilmore   75 nett
  1.   Jillian Chandler (30) - Marysville   76 nett
   
OPEN CHAMPION:   Linda Marchesi

Captain:  Quita McDonald

Play Off:  Linda & Mary
A Grade Winner:  Mary Campbell

B Grade Winner:  Helen Howard

C Grade Winner:  Bev Bellman
Vets Winner:  Marg Fahey

B Grade Runner-Up:  Irene Davey

C Grade Runner-Up:  Viv Cordell
Thanks to Glenda Woods for the results & photos  

RETURN TO TOP

Results from the JEAN WALLDER BOWL  
held at Yea on Monday 11 April 2022

 Players: 39     SCR: 72     SLOPE: 122


JEAN WALLDER BOWL WINNERS: RACV HEALESVILLE (226) - DAVIA JORGENSON  105-24-81, ANNE WHITMORE  103-31-72, KAREN STEVENSON  113-40-73
A Grade Winner: Glenda Woods - Seymour   93-18-75
B Grade Winner: Christine Simmons   95-22-73
C Grade Winner: Sharon Grogan - Yea   103-33-70
NTP:  
2nd: Sharon Grogan - Yea
11th:  
14th: Kaylene Cruise - Lancefield
15th: Anne Robinson - Lancefield
   
JEAN WALLDER BOWL WINNERS:

Davia Jorgenson, Anne Whitmore & Karen Stevenson


DDGA Womens Captain: Beryl Cole
A Grade Winner:  Glenda Woods


B Grade Winner:  Christine Simmons


C Grade Winner:  Sharon Grogan
Thanks to Beryl Cole for the results and Glenda Woods for the photos  

RETURN TO TOP

Results from the ROMSEY BOWL
held on Thursday 07 April 2022

 Players: 47     SCR: 73     SLOPE: 119


ROMSEY BOWL WINNERS: GOONAWARRA (110)  -  SHINOBU LITTMAN (17)  40 pts,  PAM MURPHY (19)  33 pts, WENDY KRAPYWNDYJ (54)  37 pts
A Grade Handicap Winner: Adrianne Anglin (13) - Yea   37 pts
B Grade Handicap Winner: Kaye Atlas (28) - Gisborne   37 pts
C Grade Handicap Winner: Anne Robinson (32) - Lancefield   37 pts   cb   Robyn Stevens (35) - Lancefield
NTP:  
3rd: Wendy Nicholas - Lancefield
15th: Pam Murphy - Goonawarra
16th (2nd Shot): Pam Murphy - Goonawarra
Player of the Year Points:   
  5.   Anne Robinson (32) - Lancefield   37 pts
  4.   Adrianne Anglin (13) - Yea   37 pts
  3.   Lisa Caines (18) - Seymour   37 pts
  2.   Robyn Stevens (35) - Lancefield   37 pts
  1.   Glenda Woods (19) - Seymour   35 pts
   
ROMSEY BOWL WINNERS:

Shinobu Littman, Pam Murphy
& Wendy Krapywndyj


Captain: Darlene Baker
A Grade Winner:

Adrianne Anglin


B Grade Winner:

Kaye Atlas


C Grade Winner:

Anne Robinson
Thanks to Darlene Baker for the results and Glenda Woods for the photos  

RETURN TO TOP

Results from the PHYLLIS WILLIAMS BOWL  
held at Seymour on Thursday 31 March 2022

 Players: 57     SCR: 72     SLOPE: 112


PHYLLIS WILLIAMS BOWL WINNERS: SEYMOUR 2 (89) - RICKY RICKMAN (15)  32 pts, DI BYRNE (17)  35 pts, MARG BAILEY (25)  22 pts
Bowl Runners-Up: Jubilee (86) - Frances Duffy (19)  29 pts, Liane Graham (22)  23 pts, Joy Hester (24)  34 pts
A Grade Winner: Pamela Murphy (17) - Goonawarra   32 pts
B Grade Winner: Jane Taylor (25) - Hidden Valley   33 pts
C Grade Winner: Glenda Eddy (31) - Hidden Valley   33 pts
Vets Winner: Joy Hester (24) - Jubilee   34 pts
Teams Event: 88 - Cheryle Andersen, Di Byrne, Pam Jarvis
NTP:  
4th: Miranda Gill - Yea
6th: Pamela Murphy - Goonawarra
12th: -
17th: Di Dixon - Kilmore
Player of the Year Points:   
  5.   Jane Taylor (25) - Hidden Valley   33 pts
  4.   Glenda Eddy (31) - Hidden Valley   33 pts
  3.   Wendy Gosden (26) - Romsey   32 pts
  2.   Florence Meyer (30) - Lancefield   31 pts
  1.   Jillian Chandler (30) - Marysville   31 pts
   
PHYLLIS WILLIAMS BOWL WINNERS:
Ricky Rickman, Di Byrne
Marg Bailey

Bowl Runners-Up:
Joy Hester, Liane Graham,
Frances Duffy
A, B & C Grade Winners:
Pamela Murphy,
Jane Taylor,
Glenda Eddy
Small Teams:
Di Byrne, Pam Jarvis,
Cheryle Andersen

Captain:
Glenda Woods
 
Thanks to Glenda Woods for the photos & results  

RETURN TO TOP

Results from the SANDY WILSON MEMORIAL BOWL
held at Marysville on Thursday 24 March 2022

 Players: 62     SCR: 74     SLOPE: 127


SANDY WILSON MEMORIAL BOWL WINNERS: MARYSVILLE 2 (98) - GAIL LEIGH (10)  38 pts, HEATHER JENKINS (18)  28 pts, MARGARET BLAIR (32)  32 pts
A Grade Winner: Susan Crow (20) - Mansfield   33 pts
A Grade Runner Up: Darlene Baker (18) - Romsey   32 pts   cb   Melissa Eddy (17) - Euroa, Ruth Worland (17) - Alexandra
B Grade Winner: Meredith Doery (26) - Kew   38 pts
B Grade Runner Up: Lyn Poulson (24) - Mansfield   36 pts
C Grade Winner: Mary McAllister (34) - Heritage   39 pts
C Grade Runner Up: Anne Whitmore (36) - RACV Healesville   37 pts
Vets: Gail Leigh (10) - Marysville   38 pts
Teams Event: 99 - Melissa Eddy, Vicki Clements, Mary McAllister
NTP:  
4th: Meredith Doery - Kew
9th (2nd shot): Dale Stuart - Seymour
11th: Gail Leigh - Marysville
18th: Vicki Clements - Yea
Player of the Year Points:   
  5.   Darlene Baker (18) - Romsey   32 pts
  4.   Melissa Eddy (17) - Euroa   32 pts
  3.   Ruth Worland (17) - Alexandra   32 pts
  2.   Helen Dennett (14) - Kilmore   31 pts
  1.   Jan Wealands (31) - Yea   31 pts
   
SANDY WILSON MEMORIAL
BOWL WINNERS:

Gail Leigh,
Heather Jenkins & Margaret Blair


Small Teams:
Vicki Clements,
Melissa Eddy & Mary McAllister
A Grade Winner:
Susan Crow


B Grade Winner:
Meredith Doery


C Grade Winner:
Mary McAllister


Captain:
Lesley Rundle
A Grade Runner-Up:
Darlene Baker


B Grade Runner-Up:
Lyn Poulson


C Grade Runner-Up:
Anne Whitmore

President:
Mim Page
Thanks to Glenda Woods for the results and photos.  

RETURN TO TOP

Results from the KILMORE BOWL
held on Thursday 17 March 2022

 Players: 38     SCR: 73     SLOPE: 126


KILMORE BOWL WINNERS: MARYSVILLE (99) - HEATHER JENKINS (18)  32 pts, HELEN HOWARD (24)  33 pts, JILLIAN CHANDLER (34)  34 pts
Bowl Runners-Up: Gisborne (94) - Virginia Dalton (22)  35 pts, Helen Flentje (22)  31 pts, Jackie Nelson (23)  28 pts
A Grade Stableford Winner: Cheryle Andersen (11) - Kilmore   31 pts
B Grade Stableford Winner: Di Byrne (20) - Seymour   33 pts
C Grade Stableford Winner: Lesley Rundle (32) - Marysville   37 pts
Vets Winner: Lesley Rundle (32) - Marysville   37 pts
Teams Event: 96 - Heather Jenkins, Wendy Gosden, Jillian Chandler
NTP:  
7th: Sandy Wicking - Kilmore
10th: Shirley Wright - Seymour
12th:  
17th: Pam Jarvis - Seymour
Player of the Year Points:   
  5.   Lesley Rundle (32) - Marysville   37 pts
  4.   Jillian Chandler (34) - Marysville   34 pts
  3.   Helen Howard (24) - Marysville   33 pts
  2.   Di Byrne (20) - Seymour   33 pts
  1.   Heather Jenkins (18) - Marysville   32 pts
   
Kilmore Bowl Winners:
Helen Howard,
Heather Jenkins & Jillian Chandler


Runners-Up:
Jackie Nelson,
Helen Flentje & Virginia Dalton



A Grade Winner:

Cheryle Andersen


B Grade Winner:
Di Byrne


C Grade Winner:
Lesley Rundle


Small Teams:
Jillian Chandler,
Wendy Gosden & Heather Jenkins
Thanks to Glenda Woods for the results & photos  

RETURN TO TOP

Results from the RUBY McKENZIE SALVER  
held at Woodend on Thursday 10 March 2022

 Players: 36     SCR: 68     SLOPE: 113


RUBY McKENZIE SALVER WINNERS: MARYSVILLE (85) - HEATHER JENKINS (18)  27 pts, HELEN HOWARD (23)  28 pts, JENNY COLEMAN (25)  36 pts
A Grade Winner: Sue Byrne (12) - Trentham   30 pts   cb   Darlene Baker (17) - Romsey
B Grade Winner: Jenny Coleman (25) - Marysville   36 pts
C Grade Winner: Frances Bowen (34) - Woodend   32 pts   cb   Maureen Wilson (42) - Hidden Valley
Vets Winner: Frances Bowen (34) - Woodend   32 pts
NTP:  
2nd:  
11th: Adrianne Anglin - Yea
Player of the Year Points:   
  5.   Jenny Coleman (25) - Marysville   36 pts
  4.   Wendy Gosden (28) - Romsey  33 pts
  3.   Maureen Wilson (42) - Hidden Valley   32 pts
  2.   Sue Byrne (12) - Trentham   30 pts
  1.   Darlene Baker (17) - Romsey   30 pts
   
Ruby McKenzie Salver Winners:

Helen Howard, Jenny Coleman

& Heather Jenkins


Captain:

Loretta Matthews
A Grade Winner:

Sue Byrne


B Grade Winner:

Jenny Coleman


C Grade Winner:

Frances Bowen
Thanks to Glenda Woods for the results and photos  

RETURN TO TOP

Results from the LANCEFIELD TOURNAMENT
held on Thursday 03 March 2022

 Players: 48     SCR: 73     SLOPE: 116


OPEN SCRATCH WINNER: LISA CAINES (17) - SEYMOUR   88  cb
Open Scratch Runner-Up: Cheryle Andersen (11) - Kilmore   88
A Grade Handicap Winner: Jenny Hartley - Romsey   93-20-73
B Grade Scratch Winner: Irene Davey (23) - Seymour   96
B Grade Handicap Winner: Jenny Coleman - Marysville   99-27-72
C Grade Stableford (Hcps 40+) Winner: Penny Britton (43) - Yea   30 pts
C Grade Stableford Runner-Up: Margaret Larkins (41) - Goonawarra   23 pts
Vets Winner: Florence Meyer - Lancefield   106-34-72
Small Teams: 219 - Florence Meyer, Anne Robinson, Robyn Stevens - Lancefield
NTP:  
3rd: Margie Wright - Yea
5th: Wendy Nicholas - Lancefield
11th: Anne Robinson - Lancefield
18th: Lisa Caines - Seymour
Player of the Year Points:   
  5.   Lisa Caines - Seymour   88-17-71
  4.   Jenny Coleman - Marysville   99-27-72
  3.   Irene Davey - Seymour   96-23-73
  2.   Jenny Hartley - Romsey   93-20-73
  1.   Terri O'callaghan - Trentham   90-15-75
   

Open Scratch Winner:

Lisa Caines


Small Teams:

Robyn Stevens,
Anne Robinson,
Florence Meyer

A Grade Scratch Winner:

Cheryle Andersen


B Grade Scratch Winner:

Irene Davey


A Grade Handicap Winner:

Jenny Hartley


B Grade Handicap Winner:

Jenny Coleman

C Grade Stableford Winner:

Penny Britton


C Grade Stableford R/Up:

Margaret Larkins


Lyn Murchison

 
Thanks to Glenda Woods for the results and photos  

RETURN TO TOP

Results from the ALEXANDRA BOWL  
held on Thursday 24 February 2022

 Players: 50     SCR: 72     SLOPE: 125


ALEXANDRA BOWL WINNERS: MARYSVILLE 2 (106) - HEATHER JENKINS (20)  36 pts, JILLIAN CHANDLER (33)  30 pts, BEV BELLMAN (35)  40 pts
A Grade Winner: Lisa Caines (17) - Seymour   36 pts
B Grade Winner: Jenny Hartley (21) - Romsey   39 pts
C Grade Winner: Noreen Treyvaud (32) - RACV Healesville  40 pts
Vets: Bev Bellman (35) - Marysville  40 pts
Teams: 109 - Lisa Caines, Jenny Coleman, Pauline Brooks
NTP:  
5th: Adrianne Anglin - Yea
7th: Jenny Hartley - Romsey
12th: Mary Campbell - Broadford
18th: Sue McCall - Seymour
Player of the Year Points:   
  5.   Bev Bellman (35) - Marysville  40 pts
  4.   Jenny Hartley (21) - Romsey   39 pts
  3.   Jenny Coleman (27) - Marysville   37 pts
  2.   Lisa Caines (17) - Seymour   36 pts
  1.   Heather Jenkins (20) - Marysville   36 pts
   

ALEXANDRA BOWL
WINNERS
:
Heather Jenkins,
Bev Bellman,
Jillian Chandler

Teams Event:
Lisa Caines,
Jenny Coleman,
Pauline Brooks

Nominee for 2020
Volunteer of the Year:

Elizabeth Goss
A Grade Winner:
Lisa Caines

B Grade Winner:
Jenny Hartley

C Grade Winner:
Noreen Treyvaud

Captain:
Helen Findlay
Thanks to Glenda Woods for the results and photos  

RETURN TO TOP

Results from the HIDDEN VALLEY BOWL  
held on Thursday 17 February 2022

 Players: 40     SCR: 74     SLOPE: 129


HIDDEN VALLEY BOWL WINNERS: HIDDEN VALLEY (103) - GLENDA EDDY (36)  29 pts, GLENDA STEER (38)  40 pts, PAM HUNTER (40)  34 pts
A Grade Winner: Lisa Caines (18) - Seymour   40 pts
B Grade Winner: Julia Trafford (42) - Hidden Valley   36 pts
NTP:  
4th: Dale Stuart - Seymour
9th: Carolyn Harrison - Mandalay
16th: Sue McCall - Seymour
18th: Robyn Gallasch - Hidden Valley
Player of the Year Points:   
  5.   Lisa Caines (18) - Seymour   40 pts
  4.   Jenni Vennell (26) - Lancefield   35 pts
  3.   Darlene Baker (19) - Romsey   34 pts
  2.   Glenda Woods (20) - Seymour   33 pts
  1.   Gail Leigh (10) - Marysville   33 pts
   
HIDDEN VALLEY BOWL WINNERS:

Glenda Steers, Glenda Eddy & Pam Hunter


A Grade Winner:

Lisa Caines


B Grade Winner:

Julia Trafford
Thanks to Glenda Woods for the results & photos  


RETURN TO TOP